back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Maj, 2015

Rreth Fjalorit të Tahir Kolgjinit nga Prof. Miftar Spahija

Rreth Fjalorit të Tahir Kolgjinit nga Prof. Miftar Spahija In Memoriam Sikur keni me e venrue, ky shkrim asht bâ para dydhetë vjetësh, piknisht me 9 tetuer...

Ja makina që “shpiku” Komunizma nga Ago Agaj (1971)

Ja makina që “shpiku” Komunizma *Fjalimi i zotit Ago Agaj (1971) Thema që do të zhvilloj tash këtu është e vjetër, aq e vjetër sa dhe vetë njerëzia....

Të tjerët për Moisiun… (kujtimet e Amalia de Rada – Moisiut) nga Pjetër Logoreci

Të tjerët për Moisiun... kujtimet e Amalia de Rada - Moisiut nga Pjetër Logoreci Pёr Aleksandër Moisiun ёshtё folur, shkruar e debatuar shumё. Pёr shumё kohё ai ka...

“Arratisja” e mbetun në “Tentativë”… Don Nikollë Mazrreku (1912-1996)

“Arratisja” e mbetun në “Tentativë”… Don Nikollë Mazrreku (1912-1996) nga Fritz Radovani Në 45 vjetorin e “Revolucionit Kultural”… Jam shumë i sigurt, se mbas pak vitesh ngjarjet që...

Kumti i lirisë dhe i bashkimit i Mbretit Gjergj nga Anton Çefa

Kumti i lirisë dhe i bashkimit i Mbretit Gjergj nga Anton Çefa E quajte veten “Mbreti i  Epirotasve dhe i Maqedonasve”, në emër të fiseve të hershme...

35 vjetori i Sheshit Skanderbeg në Paris nga Cezar Ndreu

35 vjetori i Sheshit Skanderbeg në Paris (Place de Scanderbeg)  6-7 Maj 1980 -  6-7 Maj 2015 nga Cezar Ndreu Pas një përpjekje rreth 10 vjeçare të Isa Ndreut...

Shkollat e para shqipe të Mesjetës nga Ndue Dedaj

Shkollat e para shqipe të Mesjetës nga Ndue Dedaj Një kapitull më vete përbën shkolla e parë shqipe në Kosovë, aq më tepër se ajo është...

Frida Kahlo (1907-1954) Plagët e Jetës

“Plagët e mbyllura s’janë tjetër veçse dyer përmes të cilave nji krijesë futet në vetminë e nji tjetër krijese...”

Skënderbeu është njohur si Mbret i Shqipërisë dhe Maqedonisë qysh në vitin1458 nga Violeta Murati

Skënderbeu është njohur si Mbret i Shqipërisë dhe Maqedonisë qysh në vitin 1458 nga Violeta Murati Vatikani zbulon një dëshmi sekrete të historisë shqiptare. Për herë të...

Profesori ynë i nderuar Arben Puto – Tradhëtar i idealit të tij – Komunizmit nga Mërgim Korça

Profesori ynë i nderuar Arben Puto, Tradhëtar i idealit të tij - Komunizmit nga Mërgim Korça Sado që titulli i intervistës lëshuar nga profesor Arben Putua, ishte një...

Zoti Kadare, kërkoni të falur… Leter e Hapur nga Rezart Palluqi

Zoti Kadare, kërkoni të falur… Leter e Hapur nga Rezart Palluqi Nuk ka fat më të madh sesa kur dikujt jeta i jep shansin për t’u...

Nji debat, paksa i vonë jo vetëm për 5 Majin e Dëshmorëve… Jozef Radi “sqaron” Veli Stafën

Nji debat, paksa i vonë... jo vetëm për 5 Majin e Dëshmorëve... Jozef Radi “sqaron” Veli Stafën Para disa kohe, ndërsa gërmoja në motorët e Googlës,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.