11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Veprat e ndërtuara nga të burgosurit politikë (1945-1991) – nga Agron Tufa

on

|

views

and

comments

Krimet e komunizmit me pak shifra
Krimet e komunizmit me pak shifra

Veprat e ndërtuara nga të burgosurit politikë (1945-1991)

nga Agron Tufa

 1945 – Përfundimi i stadiumit “Qemal Stafa” në Tiranë, i filluar nga italianët dhe i lënë përgjysëm për shkak të luftës.
 
1945 – Krijimi i fermës së Kamzës; hapje kanalesh, sistemim tokash.
 
1945-1952 – Tharja e kënetës së Maliqit
 
1946 – Hapja e kanalit të Jubës në Qarkun e Durrësit
 
1946-1952 – Ndërtimi i aerodromit ushtarak të Kuçovës (me ndihmën e rusëve)
 
1949-1951 – Ngritja e fermës së Gosës, në rrethin e Kavajës.
 
1950 – Ndërtimi i një pjese të trasesë së hekurudhës Peqin-Elbasan, dhe hapja e tunelit të Bishqemit
 
1950-1952 – Hapja e kanalit të Bedenit në rrethin e Kavajës
 
1950 – Rruga automobilistike Gramsh-Lozhan (kryesisht me të dënuarit çamë)
 
1950-1953 – Nxjerrja e mineralit të kromit në minierën e Bulqizës
 
1952-1955 – Kanali Peqin-Kavajë, 50 km i gjatë
 
1952-1954 – Kanali i Vlashukut në Fushën e Myzeqesë.
 
1963-1967 – Ndërtimi i pallateve “Agimi”, në Tiranë, ku u vranë 4 ish-të burgosur që donin të arratiseshin.
 
1955-1956 – Tharja e kënetës së Tërbufit
 
1955-1957 – Aeroporti i Rinasit
 
1955-1956 – Bonifikimi i fushës së Zadrimës dhe sistemimi i lumit Gjadër
.
Kanalet e Kenetave te tha
Kanalet e Kenetave te thara
1956-1959 – Fillimi i punimeve në kombinatin “Tekstil” të Tiranës
 
1959-1961 – Ndërtimi i Kombinatit Ushqimor dhe i Fabrikës së Bukës, Tiranë
 
1960 – Ndërtimi i stadiumit “Dinamo”
 
1960-1963 – Kombinati i Mishit dhe i Qumështit, Tiranë.
 
1960-1963 – Bonifikimi i fushës së Thumanës, hapja e rreth 100 km kanale.
 
1960-1963 – Ndërtimi i 500 apartamenteve të bllokut “Puna”, Tiranë
 
1960-1963 – Ndërtimi i Sanatoriumit të Shtetit, Tiranë.
 
1963-1965 – Ndërtimi i Kombinatit të Auto-Traktorëve, Tiranë
 
1963-1965 – Ndërtimi i Uzinës së Shkrirjes së Bakrit, Rrubik
 
1963-1967 – Uzina e Superfosfatit dhe e Acidit Sulfurik, në Laç të Kurbinit. Ndërtimi i pallateve të para në Qytezën e re të Laçit, dhe një pjesë të hekurudhës Vorë-Laç.
 
1965-1966 – Fabrika e Çimentos në Fushë-Krujë
 
1966-1968 – Fabrika e Çimentos në Elbasan
 
1967-1990 – Hapja dhe shfrytëzimi i minierës së bakrit dhe piritit, Spaç
 
1967-1970 – Ndërtimi i Uzinës së Pasurimit të Bakrit në Reps të Mirditës.
 
1967-1991 – Hapje tokash të reja dhe kanalizime në Fushën e Torovicës.
 
1967-1990 – Punë bujqësore dhe kanalizime në Zejmen të Lezhës
 
1966-1991 – Ndërtimi i një pjese të taracave në bregdetin e Sarandës
 
1967-1971 – Ndërtimi i Kripores në Skrovotinë të Vlorës dhe i stacionit të Pompimit në Pishporo. Tharja e pjesshme e kënetës së Nartës
 
1971-1984 – Ndërtimi i uzinës së përpunimit të thellë të naftës në Ballsh
 
1977-1987 – Ndërtimi i Kompleksit Sportiv “Dinamo” në Tiranë
 
1982-1990 – Shfrytëzimi i minierës së bakrit e piritit, në Qafë-Bari të Pukës

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.