Vendi im… nga Edison Ypi

0
11
Jeronimus Bosch - El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)Jeronimus Bosch - El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)
Jeronimus Bosch - El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)
Jeronimus Bosch - El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)Jeronimus Bosch - El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)
Hieronymus Bosch – El jardín de las Delicias (Kopshti e Mrekullive)

Me kafen përpara,
po lexoja kët shkrim të Edison Ypit,
të shkruar ashtu grryeshëm me nerv,
e të përcjellë ashtu furishëm ndër lexues…
E ndërsa e lexoja kët breshëri imazhes apokaliptike
përfytyrimi më fluturoi te nji kuadër magjik i Hieronymus Boschit
Triptiku i papërëritshëm Kopështi i Mrekullive,
nji vepër e pikturuar këtu e 500 vite të shkuara
e që sot i hap kapakët në “El Prado” të Madridit,
ku çdo dashamirës të pikturës me përfytyrime
gjen thelbin e krejt kuptimeve të jetës së kësaj bote…
Edison Ypi, ka krijuar nji kuadër po aq fantastik sa Bosch
dhe e ka trasplantuar realitetin e ngjyrave
në realitetin shqiptar, përmes aq pak fjalëve…
me nji surrealizim marramendës të paparë…
duke meriton falenderimin tim për kët fqinjësi
të bukur me piktorin e madh hollandez
kët mëngjes të bukur maji!
Të falenderoj miku im…
jozef radi, 24 maj 2016

Fragment nga Kopeshti i Mrekullive i Bosch
Fragment nga Kopeshti i Mrekullive i Bosch

Vendi im…

nga Edison Ypi

Vendi im është i tëri një ankth i bukur që s’ka të sosur. Një ëndërr, një mrekulli, një Parajsë. Ku drita të sterros, errësira të ndrit. Dita është e fjetur, nata e zgjuar. Dimri të ngroh, behari të plevitos. Shigjeta e busullës është prishur. Akrepat e orës mungojnë. Mund të ndodhesh diku, është e mërkurë, por të duket e premte. Pas së enjtes vjen e marta. E hëna zgjat tre javë. E shtuna dhe e djela mungojnë me vite ose nuk vijnë kurrë. Kodrat i bien flautit. Retë dorpërdore kërcejnë Napolonin. Malet u bien daulleve. Kodrat bëjnë selfie. Shkurret flasin Anglisht. Liqeret luajnë në Harpë. Erërat në violinë. Lumi krrusur mbi piano. Televizor ka por është i fikur. Interneti është shpikur por nuk përdoret. Fejsbuku pasi hëngri një tas groshë, u mbulua me jorgan dhe po fle duke pjerdhur dhe gërrhitur. Qiellin mund ta prekësh me dorë. Shkëmbinjtë mund t’i shkatërrosh me grusht. Peshqit e liqereve kullosin bar nëpër korije. Skrapari prapa kodrës është zhytur në një vaskë me hidromasazh. Labëria po bën dush vertikal. Devolli pi raki me opingë. Kuksi po bën llixha në Peshkopi se i dhemb kurrizi. Te Ura e Gostimes po bëhen bisedime për t’i dhënë fund konflikteve në Lindjen e Mesme. Divjaka po mjel lopët. Kolonja llafoset me Tropojën për Fatet e njerzimit. Kepi i Rodonit pi kafe me Gurin e Miçanit. Lushnja me Elbasanin bëjnë dashuri mbi një varkë në Liqerin e Belshit nën një hënë të plotë në mes të ditës. Pak më tutje sa një vrap pele shtrihet Gjermania. Italinë e ke tek semafori i tretë kthesa e pestë djathtas, brryli i tretë majtas. Amerika po bën muhabet me ca muxhaidinë në një kafene në Sauk. Shkodra me minifund ta bën me dorë ta marrësh deri në Laç. Lezha që sapo i ka dalë gjumi po lan Benzin me ujë pusi. Puka ka ndalur në mes të rrugës se i është çpuar goma. Sulova shet shalqinj. Dumreja me rroba banje në mes të rrugës të fton t’ja shohësh liqeret. Kruja bën qitje me pistoletë. Laçi bën Dashuri me Mallakastrën. Horizonti oqean i përflakur gjaku. Matanë rrugës kullosin dele që i ruan një bari shkëmbor me gunën sa Guri i Gomares dhe kërrabën që i nis në Rroskovec, kalon mbi Shpirag, dhe mbaron majë Baba Tomorrit.

Hieronymus Bosch (fragment (Kopshti i Mrekullive)
Hieronymus Bosch (fragment (Kopshti i Mrekullive)

(marrë nga faqja e FB e Edison Ypit, 24 maj 2016)

Related Images:

Artikulli paraprakLaskarina Bubulina – Jeta e një gruaje të jashtëzakonshme
Artikulli tjetërMehmet Aga Biçakçiu – përballë një procesi gjyqësor në vitin 1598 dhe Fermanit të Sulltan Murati IV, në vitin 1627 nga Prof. Dr. Lutfi Alia
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.