back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Umberto Eco – Demokracia e Shumicës dhe Pakicës!

Gazeta

Umberto Eco (1932-2016) - mes librash
Umberto Eco (1932-2016) – mes librash

Umberto Eco – Demokracia e Shumices dhe Pakices!

Umberto Eco në pesëvjetorin e vdekjes

“Demokraci nuk do të thotë që shumica ka të drejtë.
Do të thotë se shumica ka të drejtë të qeverisë…
Demokraci nuk do të thotë që pakica është e gabuar.
Do të thotë, që duke respektuar vullnetin e shumicës, ajo flet me zë të lartë sa herë që mendon se shumica është e gabuar (ose madje bën gjëra në kundërshtim me ligjin, moralin dhe vetë parimet e demokracisë), duke e kryer gjithmonë dhe me energjinë maksimale, sepse ky është mandati që ka marrë nga qytetarët.
Kur shumica pretendon se ka gjithmonë të drejtë dhe pakica nuk guxon të reagojë, atëherë demokracia është në rrezik…!”
.
Umberto Eco (Alessandria, 5 janar 1932 – Milano, 19 shkurt 2016) – Eseist dhe intelektual italian me famë botërore. Ka shkruar ese të shumta mbi semiotikën, estetikën mesjetare, gjuhësinë dhe filozofinë, si dhe romane të suksesshëm.
.
Vullnet Veizi citon Umberto Econ në pesëvjetorin e vdekjes
.
 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.