back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024

Tradhtari do të tradhtoj sërish! – nga Ibn al-Asir, historian arab (1160-1234)

Gazeta

Statuja dhe Varri I Xhinxhis Khanit në Mongoli
Statuja dhe Varri I Xhinxhis Khanit në Mongoli

Tradhtari do të tradhtoj sërish!

nga Ibn al-Asir, historian arab (1160-1234)

Kur Genghis Khan rrethoi Fort Buhara në 1220, ai nuk arriti ta pushtojë atë, kështu që ai u shkroi një letër banorëve të qytetit: “Kushdo që është në anën tonë është i sigurt!”
Buhariu i ndau njerëzit në dy grupe. I pari prej tyre refuzoi t’i bindej Genghis Khan dhe i dyti ra dakord.
Genghis Khan u shkroi atyre që pranuan t’i binden: “Nëse na ndihmoni të luftojmë ata prej jush që refuzuan, unë do t’ju jap qytetin pas fitores…”. Kështu shpërtheu një luftë midis dy grupeve.
Përfundimisht, “përkrahësit e Genghis Khan” fituan, por u tronditën kur pushtuesit hynë nga portat e hapura me armët e tyre dhe filluan t’i vrisnin.
Pastaj Genghis Khan foli fjalët: “Po të ishin të denjë, nuk do të tradhtonin vëllezërit e tyre që i njihnin dhe u rritën që nga fëmijëria, jo ne, që ishim të huaj për ta…”
Mësimi: Tradhtari do të tradhtoj sërish!

Marrë nga Muri i FB Reiçalls Golemi, 7 mars 2023

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.