back to top
28.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024

Teatri antik me 4000 vende në Gjirokastër

Gazeta

Amfiteatri i Hadrianopolis
Amfiteatri i Hadrianopolis (Sofratike – Gjirokaster)

Teatri antik me 4000 vende në Gjirokastër

Teatri i Sofratikës ndodhet në luginën e Drinos në rrethin e Gjirokastrës afër fshatit me të njëjtim emër. Këtu ka qenë një qytet i periudhës romake i quajtur Adrianapoli, shek. II a.d. Teatri në fjalë është zbuluar në vitin 1984. Ai ka një kapacitet prej 4.000 vendesh dhe 27 shkallë.
Ekspedita e parë arkeologjike filloi në 1963 dhe prej atij viti një stoa 30 metra e gjatë ka dalë në dritë. Monumenti tregon një ngjashmëri të madhe me stoan e Apollonisë duke treguar për lidhjet e forta ndërmjet dy qyteteve. Në shumë tjegulla janë gjetur mbishkrime me emrin Dimalitan, duke treguar qartë se punishtet ishin pronë e qytetit.
Shkrimtari antik, Polibi, thekson se lufta e dytë Iliro-Romake ndodhi gjatë viteteve 219-218 para Kr., kohë në të cilën Dimali ishte fortifikuar. Historiani Romak Tit Livi, përmend Dimalin sërisht në ngjarjet e vitit 205 para Kr., kohë në të cilën qyteti drejtohej nga Romakët. Shumë mbishkrime të gjetura gjatë gërmimeve hedhin dritë mbi organizimin politik të qytetit antik.
06.09.2020
.
https://po.al/teatri-antik-me-4000-vende-ne-gjirokaster
.


Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.