Të gjithë në Shesh! – nga Adriatik Riza Dosti

0
11
7 Korrik 2022 - Protesta Kunder Regjimit
7 Korrik 2022 - Protesta Kunder Regjimit
7 Korrik 2022 - Protesta Kunder Regjimit
7 Korrik 2022 – Protesta Kunder Regjimit

Të gjithë në Shesh!*

nga Adriatik Riza Dosti

Litari ka ardhur në fyt! Thika ka shkuar aty ku s’mban më… në palcë! S’mban më ujë Pilafi! – thua ti vetë o popull ndaj:
…Motër e vëlla… shqiptar e shqiptare… ke aq shumë aresye madhore që të enjten, në pasditen e 7 korrikut 2022, të jeshë në shesh! Të dalësh e të protestosh, madje edhe të përplasesh ashper me Gangsterrin – kryeministër dhe me bandën e tij kriminale në pushtet…
Të dalësh jo për ta risjellë Berishën e PD në pushtet, siç po thonë rëndom e pisët çdo ditë papagajtë e Ramës në gazetat, radiot e tv e tyre të pështira…
Por të dalësh për veten tënde, për familjen tënde për fëmijët e tu… për Atdheun tënd që drejt me ta thënë kurrë nuk ka qënë më në rrezik se sot! I varfër e i tradhëtuar; i vjedhur e i përçudnuar!!
Të dalësh që shqiptarët të mos ikin më të tmerruar nga Mëmëdheu i tyre ose të mos i përzëre më nga Dheu i tyre antishqiptari Rama… siç ka bërë deri më sot…!
Të dalësh që të mos pranosh kurrë që paratë e marra “borxh” nga bota, të vjedhura e të bëra rrush e kumbulla nga banda pushtetmbajtëse, e që tash borxhi kombëtar e ndërkombetar i Shqipërisë tënde e ka kaluar shifrën 106 % pra ty të bie të paguash mijëra euro pa patur e futur një lek në xhep!
Të dalësh që ti thuash “Stop” rritjes së tmerrshme të çmimeve, sepse fëmijët po të shkojnë në shtrat pa ngrënë e po të ngrihen në mëngjes të uritur!!
Të dalësh për të kapur për gryke hajdutët dhe banditët me pushtet e në pushtet me Ramën në krye, që të kanë vjedhur miliona euro përmes Inceneratorëve që ti s’ju a pe hajrin kurrë…
Të dalësh për t’i thënë një herë e mire JO – korrupsionit e abuzimeve të tmerrshme të krejt makinerisë kriminale shtetërore, që të ka çuar ty sot në stadin e popullit e vendit më të keq-qeverisur e më të varfër në Europë…!
Të dalësh që historitë e pleqve që jetojnë në Azile e që një mëngjes të bukur gdhihen si në ato përrallat e Andersenit – milionerë të lumtur pasi qelbësirat në pushtet ç’nuk sajojnë për të vjedhur e fshehur paratë e tua o popull… të mos përsëriten më kurrë!
Të dalësh që tu thuash një JO të fuqishme Ramës e Pacollit që po pastrojnë paratë e pista deri në Venezuelë e Salvador… ndaj dhe Bexheti jo më kot ka disa kohë që është bërë dashnor i flaktë i “Ballkanit të Hapur” e jo më kot Rama i ka dhënë atij Aeroportin e Vlorës që vlen miliona euro…!!

Shqipëria në Rrezik! 7 Korrik 2022
Shqipëria në Rrezik! 7 Korrik 2022

Të dalësh në shesh o popull që 156 milionët e Becchetit t’i pagojë i çmenduri kryeministër e jo ti…
Të dalësh që Rama e Damiani, Ulsiu e Balla, Spiropali e Ballukja & comp. mos të guxojnë më kurrë ta prekin e ta vjedhin… ta shesin e ta blejnë Votën tënde…
Të dalësh që Rama të mos guxojë më të dënojë gazetarët e të të shajë, të fyejë, të tallë, të ofendojë, të poshtërojë e të nëpërkëmbë ty o popull…
Në Shesh që Rama e banda e tij kriminale të mos ju a shesë e japë me koncensione identitetin e një prej krenarive të historisë tënde kombëtare! Butrintin… sikurse as edhe Rezidencën protokollare e mikpritëse të shtetit shqiptar [të njohur si Rezidenca Mbretërore ose Pallati i Brigadave]…
Në Shesh me 7 korrik o shqiptarë… që Ramës mos t’i shkojë më kurrë ndërmend të vazhdojë të qeverisë permes skandaleve, abuzimeve, vjedhjeve dhe grabitjeve pa fund… përmes patronazhistëve, bërjes publike të të dhënave të tua personale… përdorimit të administratës për qëllimet e teket e tija perverse e politike… etj. etj.
Në Shesh o shqiptarë… që tradhëtari Rama dhe banda e tij kriminale e antishqiptare të mos ju a shesë Detin tek greku… të mos ia japë Portin e Durrësit as arabit e aq më pak e frikshëm as serbit!!!
Të dalim në shesh o motra e vëllezër… për të mbrojtur Kosovën martire, gjakun tonë të pastër shqiptar së cilës Rama e Vuçiqi kanë kohë që i qëndrojnë pas shpine me thikë në dorë…
Në shesh për të ndalur edhe përdorimin e Policisë së Shtetit për qëllimet kriminale të Ramës dhe bandës së tij kriminale në pushtet…!
Të gjithë në shesh për punë, për lirinë e fjales, për ujë dhe drita, për siguri jetese, për rroga normale, për çmime të arsyeshme, për ilaçe e shëndetësi publike, për litrin e naftës e të benzinës të përballueshëm!
Në Shesh të gjithë… për të protestuar fuqishëm edhe për vjedhjen skandaloze të 33 km rrugë Kardhiq-Delvinë të cilat nga 75 milion euro përfunduan në 108 milion… për atë stadium “kombëtar” me 20 mijë vende që nga 55 milion e përfunduan me 75 milion euro… për rrugën e Arbërit të lënë ende pa përfunduar, të vjedhur e stërvjedhur deri më sot nja tre herë… e për t’i pështyrë në surrat ata karagjozë “artistë -polifonistë” që aq neveritshëm vazhdojnë t’i këndojnë e thurrin këngë Partisë e Udhëheqësit të saj për sukseset e arritura… Zot o zot çfarë trushpëlarje tmerri!
Për t’u thënë Ndal! – vrasjeve të përditëshme nga Shkodra deri në Vlorë… ku shqiptarët vriten mes tyre si në Palermon e dikurshme të viteve ’50!
Në Shesh për t’u thënë Mjaft! përçarësve të PD, Opozitës shqiptare… me Bashët, Alibeajt, Bardhët, Gjekmarkajt e Joridat në krye, të paguar e të instruktuar nga dora e zezë antishqiptare e Ramës!
Të dalim e të protestojmë fuqishëm edhe kundër disa ambasadorëve e ndërkombëtarëve sharlatanë e palaço që kanë kohë që janë rreshtuar në krah të gangsterrit kryeministër e kundër teje e kundër vetë Shqipërisë, o popull..
Në Shesh kundër së keqes së madhe që e ka zënë për fyti Shqipërinë e shqiptarët… por në Shesh jo për gallatë e për të kaluar nja dy orë e as për të bërë Selfie me celular, po për të protestuar fuqishëm për rrëzimin e kësaj bande kriminale në pushtet e të këtij kryeministri antishqiptar që ju a ka vënë shkelmin në fyt…!

7 korrik 2022 - Protestë Kombëtare
7 korrik 2022 – Protestë Kombëtare

Në Shesh për Drejtësinë e kapur kokë e këmbë nga banditi Rama… kundër Medias së blerë e që i shërben bandës kriminale në pushtet… Kundër 95 % të të gjitha pushteteve që sot janë në duart e një Neodiktatori paranojak e pervers si Edvini…
Në shesh kundër drogës e oligarkëve kriminelë të Ramës e PS-Rilindjes antikombëtare… por edhe kundër deputetëve, ministrave e kryebashkiakëve të tyre që po bëjnë kërdinë në Atdheun tënd o shqiptar!
Në Shesh të gjithë për të protestuar fuqishëm e madje edhe për t’u përleshur po qe nevoja me kryebanditin e bandën e tij të drogës, abuzimit, hajnisë antidemokracisë e antishqiptarisë… pasi të dhunshmit largohen nga pushteti po ashtu siç vijnë në të: me dhunë!
Shqipëria në rrezik!! ç’duhet të bëjmë ne!?
Asgjë më shumë se detyrën tonë qytetare, kombëtare e patriotike dhe obligimin ndaj vetes, familjes sonë e Atdheut tonë…!
Asgjë nga ato çka kemi bërë kaq keq fatkeqësisht për vite me radhë, por le të bëjmë njëherë të vetme në historinë tonë kombëtare atë që duhet të bëjmë për së mbari… madje urgjentisht: Të shpëtojmë veten e Atdheun nga mbeturinat komuniste e antishqiptare!!
T’i hapin Shqipërisë sonë një dritare dinjitoze europiane e t’u lemë fëmijëve, nipave e mbesave tona një të nesërme puro shqiptare, pa këtë lloj llumi e pislliku që kemi ndër këmbe tash e sa vjet!
Të gjithë në Shesh me 7 korrik 2022!
A.R.D

*Titulli redaksional radiaandradi.com

Related Images:

Artikulli paraprakAbraham Lincoln (12 shkurt 1809-15 prill 1865) – Shembull i shkëlqyeshëm i motos: Kurrë mos u Dorëzo!
Artikulli tjetërDhjetë hapat e Qeverisë për shpopullimin e Shqipërisë – nga Mal Berisha
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.