Të futesh në Kohë… refleksion nga Robert Martiko

0
7
Shkrimtari Robert Martiko
Shkrimtari Robert Martiko
Shkrimtari Robert Martiko
Shkrimtari Robert Martiko

Të futesh në Kohë

refleksion nga Robert Martiko

Shkrimi i një vepre historike apo letrare nuk është të kujtosh të vdekurit, por nëpërmjet një kuptimi rinovues të ndikosh për të hapur Kohën e Mbyllur. Të përpiqesh të ndikosh te lexuesi për të ndryshuar cilësinë e jetës së tij.
Lëvizja, zhvendosja nga këneta ka rëndësi, jo himnizimi i saj pa e kuptuar. Përsëritjet e kota, pa thelbin e thellë të gjërave, vetë jeta i zhvlerëson.
Suksesi i një shkrimi matet kur lexuesi problematizohet, mëson, hedh poshtë, ndryshon, gjallëron jetën e tij.
Për studiuesin apo shkrimtarin të mos thotë vetëm: “O sa i madh, o sa i bukur!” – Dhe gjithçka mbetet aty.
Manifestimi, akademitë, sallat, jubiletë, politikanët, shkrimtarët e kotë, përsërisin gjërat mekanikisht pa ndryshim shpirti.
Objekti historik pa rinovim i lë njerëzit mumie.
Studiuesi me vlerë përpiqet të shartojë një Kohë të re duke korrigjuar përçarjen shekullore, që Diktatura e çoi në qiell. Kjo është gangrena e sotshme dhe e shekujve të ardhshëm po nuk u korrigjua duke filluar nga Arti dhe Letërsia.
Ka rëndësi thelbësore futja në Kohë. Teknologjia ecën me hapa vigane. Po të lexosh historianët e sotshëm ne Shqipëri, njësoj si ne manifestime publike, të mbysin me përshpirtje historike, ku duket sikur luten për shpirtin e te vdekurve, në vend që të kërkojnë atë që nuk iu shkon fare ndër mend ringjalljen shpirtërore, tejkalimin e vetvetes dhe të lexuesit. Dhe më e bukura është se edhe kur iu bën vërejtje, askush bën dialog apo pyet, ndonëse pikërisht pyetja është ajo që karakterizon shoqëritë e pjekura që sot kanë shpërthyer Kohën.
Si mund të ndryshojnë gjërat dhe vetë jeta e shoqërisë e ndikuar nga mendimi beton-armé, që vetëm përsërit veten dhe gjërat pa kuptim!…
Ndodhitë historike të së kaluarës, vetë Skënderbeu apo Nënë Tereza, nuk vlejnë për muze, por për të ndërtuar të ardhmen, pa përçarje, pa fanatizma, pa urrejtje, por me harmoni dhe kohezion.
.
Marrë nga muri i Fb i Robert Martikos, 19 janar 2021

Related Images:

Artikulli paraprakBaltazar Benussi (1897-1982), nga hartuesi i legjislacionit modern përfundoi si shitës cigaresh nga burgu i Burrelit – në internim në Kuç të Kurveleshit…
Artikulli tjetërUrdhnimet e Poezis’… – prej albanologut e dijetarit të shquem Kolë Ashta
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.