Nyjet-Arkivit për » Tregimi «

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi U ba kohë që largësitë s’i ndjej ma n’at njisinë e tyne bazë, po ndryshe… aq sa mundem me thanë se sa ma shumë Lexo Me Teper.

Shpërthimi i ëndrrës tregim nga Monika Spahivogli

Shpërthimi i ëndrrës tregim nga Monika Spahivogli E ulur mbi një kolltuk, me gjunjët ngritur mbi ndenjëse dhe kokën varur, ajo qëndronte e heshtur, e vetme, e ngrirë. Vetëm diçka lëvizte Lexo Me Teper.

Pesha e emnit… tregim nga Lek Pervizi

Pesha e emnit… tregim nga Lek Pervizi (shkëputun nga libri me tregime “Rrathët e Ferrit” që botohet së shpejti) Poterja metalike e çangës së madhe të kampit u vërsul e papërmbajtun në Lexo Me Teper.

Qentë ballkanas tregim nga Rezart Palluqi

Qentë ballkanas tregim nga Rezart Palluqi Qenin e Albanit, të quajtur Ilir. Ndodhte që e kafshonin fqinjët e tij, sidomos qeni serb dhe ai grek; ai italian më pak, pse qe ca Lexo Me Teper.

Arbana – tregim nga Ferdinand Laholli

Arbana - tregim nga Ferdinand Laholli (Nga Cikli “Savra në kujtimet e mia nga Gjermania”) Saçi i diellit përvëlonte atë fillim shtatori të vitit 1982, e nxënësit sado që tregoheshin gazmorë në Lexo Me Teper.

Mjeshtri e pakryeme… tregim nga Vasil Marku

Mjeshtri e pakryeme… tregim nga Vasil Marku Tregimin “Mjeshtri e Pakryeme” të Vasil Markut, e gjykova pak si të gjatë, për kohën që disponoja… dhe në njifarë mënyre e shmanga. Mandej Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook