back to top
25.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Skënder Sherifi

Mbasi e pranova qysh herët ftesën “Welcome to Paris” refleksione mbi leximin e librit të Skënder Sherifit – nga Jozef Radi

Mbasi e pranova qysh herët ftesën “Welcome to Paris” refleksione mbi leximin e librit të Skënder Sherifit nga Jozef Radi Skënder Sherifin, e kam ndjekë fillimisht si...

Pse po fryjnë Sirenat e Luftës? (Labirinti i Kaosit… Subkoshienca e Thanatosit) – nga Skënder Sherifi

Pse po fryjnë Sirenat e Luftës? (Labirinti i Kaosit... Subkoshienca e Thanatosit) nga Skënder Sherifi Nuk e di pse, apo dikund e di... por ky vit 2024...

Dy fjalë shpirtërore mbi Nënën Xhevahire Sadria me rastin e udhëtimit të saj për në Botën tjetër… – nga djali i saj Skënder...

Nous sommes très attristés de vous annoncer la perte de notre maman adorée, Xhevahire Sadria (Ahmetaj) survenu le vendredi 20 octobre 2023. Tous les...

Biografia e autorit Frankofon Belgo-Shqiptar – Skënder Sherifi

Biografia e autorit Frankofon Belgo-Shqiptar Skënder Sherifi Informata Praktike Skënder Sherifi, shkrimtar e poet i njohur, konsiderohet si përfaqësues i denjë i shkrimtarëve shqiptarë që zhvillojnë...

Jacques Derrida: Dy Birra me meze, ju lutemi! – nga Skender Sherifi

Jacques Derrida: Dy Birra me meze, ju lutemi! nga Skender Sherifi Lindi në Algjeri në 1930 - dhe vdiq në Paris në vitin 2004 Filozofi emblematik, Ylli...

Jacques Lacan: Disa kujtime me psikoanalistin e famshëm francez – nga Skënder Sherifi

Jacques Lacan (1901-1981) Disa kujtime me psikoanalistin e famshëm francez nga Skënder Sherifi Si e ka dominuar gjatë tri dekadave gjithë Psikoanalizën franceze? Takimi i çuditshëm mes një...

Dashuria, (de)kodon realen dhe surreales, përmes paradoksit të moderniteti, në poezinë “In Love”, të Skënder Sherifit – nga Emrije Krosi

Dashuria, (de)kodon realen dhe surreales, përmes paradoksit të moderniteti, në poezinë “In Love”, të Skënder Sherifit nga Emrije Krosi Rrugëtimi poetik përmes imazhit dhe trajtave të lirikës...

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi

Louis Aragon - takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! nga Skënder Sherifi Mes Komunizmit stalinian dhe Poezisë liriko-sentimentale Mes borgjezisë, luksit alla francez dhe Lufta...

Irena Papas… Legjenda Greko-Shqiptare… – In Memoriam nga Skënder Sherifi

Irena Papas... Legjenda Greko-Shqiptare... In Memoriam nga Skënder Sherifi Ka momente, që i thua vetes në jetë: “Bullshit, po pse të gjithë ata Persona, të...

Kush ishte Pierre Seghers: Babai im shpirtëror në Paris? – nga Skënder Sherifi

Kush ishte Pierre Seghers: Babai im shpirtëror në Paris? nga Skënder Sherifi Ka tri dekada që publiku shqiptar më ka ndjekur me botimet e mia nëpër...

Annie Ernaux, disa fjalë mbi çmimin NOBEL të Letërsisë 2022 – nga Skënder Sherifi (Bruksel)

Annie Ernaux, disa fjalë mbi çmimin NOBEL të Letërsisë 2022 nga Skënder Sherifi (Bruksel) Siç e dini, për çdo vit, shqiptarët e presin me një farë...

Dada Vocërr… – portret nga Jozef Radi

Dada Vocërr... portret nga Jozef Radi Vocërr Sherifja ishte e motra e Shpend Sherifit nga Malsia e Gjakovës. Ajo hyni si grue e dytë në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.