back to top
10.5 C
Tirana
E diel, 21 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Savër

Guljelm Deda: Legjenda e përkthyesit të nji Kryevepre

Guljelm Deda: Legjenda e përkthyesit të nji Kryevepre nga Lek Pervizi (Revista “Kuqezi”) Profesor Guljelm Deda, lindi në Shkodër, qyteti djep i kulturës veriore shqiptare......

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi Lazër Radi, nasce il 29 gennaio del 1916 a Prizren (Kossovë), città conosciuta per la famosa “Lega degli Albanesi”...

Intervistë me intelektualin Lek Pervizi – Kozeta Zylo

Intervistë me intelektualin erudit Lek Pervizi Këze (Kozeta) Zylo (Albalife) Lek Pervizi, ose libri i kujtesës sonë kolektive...  nga Jozef Radi Kjo që ju paraqesim asht...

“E kishim kushëri Enver Hoxhën, na interrnoi… 30 vjet…!”

Tri Motrat Hoxha: "E kishim kushëri Enver Hoxhën, na interrnoi... 30 vjet!" Intervistoi Ani Jaupaj Edhe sot, që është më e moshuara ndër tre motrat, Handan Hoxha, tenistja...

Foksi i Lazrit

Foksi i Lazrit Nga fundi i viteve ‘70, Lazri mori nji qen të vogël dhe e thirri Foks! Meqë shtëpia jonë ishte si me thanë në...

Jozef Radi! Gjëmë… Genocidi i Poezisë shqipe G.Hajdari

Jozef Radi! nga libri Gjëmë... Genocidi i Poezisë shqipe... Gëzim Hajdari (fragment) Në Shqipërinë komuniste fajet e prindërve trashëgoheshin dhe i paguanin e vuanin edhe fëmijët...

Edhe unë kam me dalë me JU me e mbrojtë Piramidën…

  Edhe unë kam me dalë me JU me e mbrojtë Piramidën... nga Jozef Radi Piramidën kam pasë rast me e pa ndër t’parat ditë të saja, atherë...

Lazër Radi! Gjëmë… Genocidi i Poezisë shqipe G.Hajdari

    Lazër Radi! nga libri Gjëmë... Genocidi i Poezisë shqipe... nga Gëzim Hajdari (fragment) E kam parë Lazër Radin kur e demaskuan publikisht. Ka ndodhur në vitin 1982,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.