back to top
16.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ramiz Gjini

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë – tregim nga Ramiz Gjini

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë tregim nga Ramiz Gjini Kabil Bokali, u kthye nga qyteti dhe hyri në katund andej nga ora dhjetë e darkës. Qe vjeshtë...

Konkurenca e lirë nxit cilësinë – nga Thanas L. Gjika – Vlerësime për punën 20-vjeçare të Sh.Sh.ShA përmbledhur në dy vëllime

Konkurenca e lirë nxit cilësinë  nga Thanas L. Gjika Vlerësime për punën 20-vjeçare të Sh.Sh.ShA përmbledhur në dy vëllime Njëzetvjetori i krijimit e gjen Shoqatën e Shkrimtarëve...

Asgjë e keqe s’të vjen nga muzika… – tregim nga Ramiz Gjini

Asgjë e keqe s’të vjen nga muzika,  tregim nga Ramiz Gjini Gruaja e re që thirrej Amla, hodhi kafen në dy filxhanë, pastaj u kthye nga...

E drejta shoqërore kundrejt padrejtësisë shtetërore, rrjedhimisht e drejta e adoleshentëve për të protestuar dhe e drejta e korrigjimit të institucioneve me anë të...

E drejta shoqërore kundrejt padrejtësisë shtetërore, rrjedhimisht e drejta e adoleshentëve për të protestuar dhe e drejta e korrigjimit të institucioneve me anë të...

Nga ëndërrat çelin lule – tregim nga Ramiz Gjini

Tregimi më i bukur, shqip e i huaj, që kam lexuar për këtë vit... agron tufa *** Mbasi lexon nji tregim të kësaj përmase... ke nevojë...

Letër gjysëm e hapur disa sivëllezërve të mij shqiptaro-amerikanë… – nga Ramiz Gjini

Letër gjysëm e hapur disa sivëllezërve të mi shqiptaro-amerikanë... nga Ramiz Gjini Të dashur sivëllezërit e mi shqiptaro-amerikanë! Sidomos, ju që vazhdoni të mbani ende shpirtin...

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë – Ese nga Thanas L. Gjika

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë Ese nga Thanas L. Gjika Për këtë temë nuk ka studime të posaçme, por unë po guxoj...

Koliqi dhe Camaj, nën shikime profesionale, racionale dhe emocionale – Opinione

Koliqi dhe Camaj nën shikime profesionale, racionale dhe emocionale - Opinione As Koliqi, as Camaj s'e kanë shtëpinë ku ti pandeh, zoti Tare! nga Ardian...

I mirë si një kalë… – tregim nga Ramiz Gjini

I mirë si një kalë... tregim nga Ramiz Gjini Zoti, pasi e bëri karrocjerin Mark Pati një qënje me vetëdije, për të siguruar bukën e...

Tre vepra të Kasëm Trebeshinës – nga Agron Tufa – dhe një debat rreth tyre

Tre vepra të Kasëm Trebeshinës nga Agron Tufa Stina e Stinëve I botuar në vitin 1992 nga SH.B. Lidhja e Shkrimtarëve me titullin "Legjenda e asaj që...

Karvani – tregim nga Ramiz Gjini

Karvani tregim nga Ramiz Gjini Pasi Asena u dogj e u shkatërrua nga lufta, duke u kthyer në gërmadhë, asgjë tjetër nuk mund të na mbante...

Grigori Yefimovich Rasputin (1869-1916)

Grigori Yefimovich Rasputin (1869-1916) Grigori Yefimovich Rasputin, lindur, Pokrovskoye, Rusi më 21 janar 1869 - vrarë, Yusupov Palace, Shën Petersburgu, Rusi, më 30 dhjetor 1916....

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.