back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Pashko Vasa

Atdheu dhe atdhedashuria në poezinë e Ndre Mjedës – sprovë nga Prof. Dr. Resmi Osmani

Atdheu dhe atdhedashuria në poezinë e Ndre Mjedës sprovë nga Prof. Dr. Resmi Osmani Krijimtaria poetike e Ndre Mjedës, e nisur në fundin e shekullit...

I masakruemi… – nga Pjetër Logoreci

I masakruemi... nga Pjetër Logoreci   Edhe kur nuk ishte më në burg, jeta nuk ishte e thjeshtë për Atë Mark Harapin. Komunizmi i kishte hequr zhgunin...

Kanuni Lekës, nuk është i “Lekë Dukagjinit”, por i Aleksandrit madh – i Traditës ilire – nga Dr. Kasem Biçoku

Kanuni Lekës, nuk është i “Lekë Dukagjinit”, por i Aleksandrit madh - i Traditës ilire nga Dr. Kasem Biçoku Aleksandri i Madh në kujtesën historike, të...

Woodrow Wilson, Flamurtar i Paqës Botërore, përulet me respekt para monumentit të Giuzzepe Mazzinit – nga Pertefe Leka

Woodrow Wilson, Flamurtar i Paqës Botërore, përulet me respekt para monumentit të Giuzzepe Mazzinit nga Pertefe Leka Janë dy liderë botërorë, që influencuan në ideologjinë e...

Elita shkodrane në Institutet e Albanologjisë – nga Thanas L. Gjika

Elita shkodrane në Institutet e Albanologjisë nga Thanas L. Gjika (Kujtime e meditime mbi akademik Kolec Topalli) Qyteti dhe krahina e Shkodrës, gjatë historisë i kanë dhënë...

Ati Jonë Stath Melani

At Stath Melani, për fat të keq, është një figurë pak e njohur, nëse e krahason me kontributin e tij të jashtëzakonshëm për çështjen...

Neorealizmi si mbijetesë e strukturës shpirtërore të nji kombi. nga Robert Martiko

Neorealizmi si mbijetesë e strukturës shpirtërore të nji kombi. nga Robert Martiko Romantizmi me ngjyra lirike, përballë një jete e cila gjatë gjithë kohës të ka...

Pishtar human për popullin e vet… kujtimit të Jan Palach (1948-1969) – nga Veronika Hasani

Pishtar human për popullin e vet... nga Veronika Hasani kujtimit të Jan Palach (1948-1969) që u dogj në flakë me 16 janar 1969 dhe vdiq...

Pashko Vasë Shkodrani (1825 – 1892)

Pashko Vasë Shkodrani (1825 - 1892) me rastin e 125 vjetorit të vdekjes Pashko Vasa (Shkodër, 17 shtator 1825 - Bejrut, 29 qershor 1892) i njohur...

Monsinjor Luigj Bumçi: “Muslimanët i kam vllazën…” nga Paulin Zef Zefi

“Muslimanët i kam vllazën...” Monsinjor Luigj Bumçi (7 nëntor 1872 - 1 mars 1945)* nga Paulin Zef Zefi Monsinjor Luigj Bumçi lindi në qytetin e Shkodrës me...

Mbi të gjitha, politikanët dhe historianët duhet të jenë atdhetarë dhe të moralshëm (Ese për analistin ing. Mërgim Korça) nga Thanas L. Gjika

Mbi të gjitha, politikanët dhe historianët duhet të jenë atdhetarë dhe të moralshëm (Ese për analistin ing. Mërgim Korça) nga Thanas L. Gjika. Ing. Mërgim Korça, në...

Kur braktisej “parajsa” e pa Zot nga Andrea Riccardi

Kur braktisej "parajsa" e pa Zot nga Andrea Riccardi (në "Sette" - Corriere della Sera, 4 shtator, 2015) Në Shqipëri, diktatori Hoxha pretendonte Realizimin e komunizmit...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.