back to top
34.5 C
Tirana
E enjte, 20 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

New York Times

Konica, Fishta dhe Nusja e Mbretit – nga Ilir Ikonomi

Konica, Fishta dhe Nusja e Mbretit nga Ilir Ikonomi Faik Konica dhe At Gjergj Fishta, dy miq të vjetër, ishin ndër përkrahësit e zellshëm të idesë...

Refleksione për shkrimin “Edhe unë jam Çam” – nga Pertefe Leka

I nderuar Jozef, Besoj së e keni parë këto ditë njoftimin se në Kolegjin Harvard të Sh.B.A. kujtohet tragjedia e Çamërisë shqiptare, organizuar nga shoqata...

Na ishim pak për nji mort aq të madh! – nga Lisandri Kola – In memoriam Robert Elsie

Na ishim pak për nji mort aq të madh! nga Lisandri Kola In memoriam Robert Elsie Siç u ba e ditun qysh në fillim të këtij mueji,...

Kongresi i Lushnjës – ose Pavarësia e Dytë e Shqipërisë – nga Visar Zhiti

Kongresi i Lushnjës - ose Pavarësia e Dytë e Shqipërisë Një letër Presidentin Wilson dhe drama e atyre njerëzve nga Visar Zhiti Sa larg është Kongresi...

Don Shtjefën Kurti – viktimë e urdhërave serb – nga Fahri Xharra

Don Shtjefën Kurti - viktimë e urdhërave serb nga Fahri Xharra Don Shtjefën Kurti u lind në Ferizaj më 24 dhjetor 1898. Mësimet e para i...

Faik Konica, siç ka thënë…

Faik Konica, siç ka thënë... Përmbledhje thëniesh nga Gjeniu i Fjalës Shqipe që pa droje mund të quhet edhe Bibla e të qenit Shqiptar *** Ati ynë që...

Shufflay, hebreu i Kroacisë që u vra nga serbët për shkak nesh… Fahri Xharra

Milan Shufflay, hebreu i Kroacisë... që u vra nga serbët për shkak nesh! shkrim nga Fahri Xharra Kur mbytet i madhi, lindin shumë dyshime për arsyen...

Shqipja ndër tre gjuhët më të vjetra të botës… “New York Times”

Shqipja ndër tre gjuhët më të vjetra të botës... “New York Times” Sipas një studimi “New York Times” ai rendit armenishten si gjuhën e parë më...

“Aty ku analfabetët e shkruajnë historinë”… New York Times

Kur New York Times shkruan për nji vend në Ballkan... Kët gjykim esencial të New York Times, për një vend në Ballkan, që pak...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.