Nyjet-Arkivit për » Marsida T.Najdeni «

Ibrahim Farka, në gjurmë të jetës së tij… – nga Marsida T. Najdeni

Ibrahim Farka, në gjurmë të jetës së tij… nga Marsida T. Najdeni Djali i madh i familjes Farka, z. Ibrahim Farka, lindi më 13 mars 1907, në Tiranë, në një familje ku Lexo Me Teper.

Familja tironase Kaceli – nga Marsida T. Najdeni

Familja tironase Kaceli nga Marsida T. Najdeni Kur nxjerr foto ose të dhëna, kam edukatën të jap burimin. Çdo foto të çdo tironsi/ tironsje o e kam nga bisedimet dhe gërmimet e Lexo Me Teper.

Censura komuniste mbi Murat Toptanin dhe dy poezi nga ky autor – nga Marsida T. Najdeni

Censura komuniste mbi Murat Toptanin dhe dy poezi nga Murat Toptani nga Marsida T. Najdeni Murat Toptani kjo figurë poliglote e patriotike dhe prej artisti, që ka bërë aq shumë për shqiptarinë sa Lexo Me Teper.

Xhemal Farka, heroi dhe intelektuali i heshtur tironas – nga Marsida T. Najdeni

Xhemal Farka, heroi dhe intelektuali i heshtur tironas nga Marsida T. Najdeni Nuk e mbaj mend kur e kam hasur për herë të parë emrin e Xhemal Farkës, por duke qenë Lexo Me Teper.

Si u njoha me Dr. Lazër Radin nga Marsida T. Najdeni

Si u njoha me Dr. Lazër Radin nga Marsida T. Najdeni 100 vjet me Dr. Lazër Radin (1916 – 2016) E kam të vështirë ta mendoj se si deri para pak vitesh Lexo Me Teper.

Kur Pikllon shpirti… nga Marsida T. Najdeni

Kur Pikllon shpirti… nga Marsida T. Najdeni Para disa muajsh miku im i mirë, studiuesi Gazmend Bakiu, më dërgoi një libër me një titull dridhërues. “Tirana e përgjakur” me autor të nderumin Lexo Me Teper.

Femra Shqiptare dhe Politika Marsida Najdeni

Femra Shqiptare dhe Politika Marsida Najdeni U trumpetua shumë se politika shqiptare ka bërë kthesën e madhe… Aq shumë u bë reklamë se politika shqiptare na qenka demokratizuar, sa dhe për Lexo Me Teper.

Pse duhet me folë në dialekt? Marsida T.N.

Pse duhet me folë në dialekt?  Marsida T.N. Dialekti osht rronja e gjithësekujt, ne prej aty merr kuptim egzistenca cilitdo prej nesh. Me folë në dialekt nuk osht mbrapambetje, si trumpetisht Lexo Me Teper.

Falenderim për 10.000 lexuesit… nga Jozef Radi

 Falenderim për 10.000 lexuesit… nga Jozef Radi Falenderim për 10.000 vizitorët e sitit, dhe 30.000 klikimet e tyre Sot, mbas nji pune të gjatë, mbas lodhjesh e sakrificash të shumta, asht vërtet nji ditë Lexo Me Teper.

Nji klithëm për qytetin tem nga Marsida T. Najdeni

Nji klithëm për qytetin tem nga Marsida T. Najdeni Qeveria e parë që hyni në Tironë qysh me bomjen e saj kryeqytet dhe mo s’shumti Zogu edhe pse ja morën pronën Lexo Me Teper.

Tufina’s Dinasty… tre shekuj që vërtit orët e shqiptarëve! esse Jozef Radi

Tufina’s Dinasty… Tre shekuj që vërtit orët e shqiptarëve! esse nga Jozef Radi Rrallë është përdorur ndër shqiptarë termi Dinasti… sepse s’ka pasë kuptim…! Që të kishte kuptim ky term, Lexo Me Teper.

“Made in Tufina” Marsida T. Najdeni (M.T.N)

“Made in Tufina”  Marsida T. Najdeni (M.T.N) I pari shkrim prej asaj që sjell marsi… nga Jozef Radi Marsida osht nji vajzë e thjeshtë po ene kureshtare e lindun, nji tironse e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook