back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Kurt Kola

Nji yll që shuhej mes njerëzve të dashtun… – kujtim nga Leka Ndoja

Nji yll që shuhej mes njerëzve të dashtun...  kujtim nga Leka Ndoja  Lazër Radi, disa ditë përpara se të mbyllte sytë, përmes nuses së nipit, Tefta...

Një realitet që e vërtetoi koha… – nga Kurt Kola

Një realitet që e vërtetoi koha... nga Kurt Kola Shumë kohë përpara, kur isha në burgun e Burrelit, kam lexuar librin: Fiziologjia dhe psikologjia e...

Mbi gjendjen e Shoqatave të të Përndjekurve Politikë – nga Tanush Kaso

Mbi gjendjen e Shoqatave të të Përndjekurve Politikë. nga Tanush Kaso Në muajt e parë të vitit 1991, me fillimin e pluralizmit politik, krahas krijimit të...

Kampi i terrorit Tepelenë! – copëza rrëfimesh nga Kurt Kola

Kampi i terrorit Tepelenë! copëza rrëfimesh nga Kurt Kola Inagurimi i kampit terrorist të Tepelenës. Natën e 15 prillit 1949, rreth 100 kamionë ushtrie me të internuar...

Në Shqipërinë burg – Kurt Kola – Rrëfimi i kalvarit të familjes së Bilal Kolës nga Romeo Gurakuqi

Të dashur bashkëvuajtës! Libri "Në Shqipërinë burg" me foton time të moshës 26 vjeçare, është botuar dhe promovuar nga UET (Universiteti Europian i Tiranës)....

Përjetësisht “të Internuar”… nga Tanush Kaso

Përjetësisht "të Internuar"... nga Tanush Kaso Disa vite më parë, një televizion privat dha një emision me pamje nga vendinternimet e kohës së diktaturës, ku për...

Persekutimi dhe dënimet e Familjes së Gjeneral Prenk Pervizit

Persekutimi dhe dënimet e Familjes së Gjeneral Prenk Pervizit nga Lek Pervizi Dokument i lëshuar nga Lek Pervizi, i biri i Prenk Pervizit, përjetues i gjithë kohës...

Ata na mbyllën dyert e shkollave, por s’arritën t’na mbyllin dyert e dijeve… – bisedë me shkrimtaren Bajame Hoxha-Çeliku

Ata na mbyllën dyert e shkollave, por s'arritën t'na mbyllin dyert e dijeve... Kozeta Zylo bisedon me autoren Bajame Hoxha-Çeliku Zonja Bajame Hoxha-Çeliku së bashku me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.