back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Klara Buda

Një reflektim mbi “Vulën” e Jozef Radit në Antologjinë “Poesie Scelte” – Une réflexion sur “Poésies choisies” de Jozef Radi – nga Ermira Godo

Një reflektim mbi “Vulën” e Jozef Radit në “Poesie Scelte”  (Plus bas en français) nga Ermira Godo  E si mjaft të tjerë të mallkuar të kësaj Toke...

Abdulla Rami – intelektual i plotësuar – nga Prof. Remzi Perrnaska

Abdulla Rami - intelektual i plotësuar nga Prof. Remzi Perrnaska Kumtesa e profesor Remzi Pernaskës, në takimin "Në Emër të Kujtesës… me rastin e prezantimit të librit...

Gegnishtja asht nji pasuni e pakufi… Dy pyetje nga Klara Buda për Jozef Radin

Gegnishtja asht nji pasuni e pakufi... Dy pyetje nga Klara Buda për shumë përgjigje nga Jozef Radi Poezia juaj shkruhet në gegnisht. Kjo thjesht pse në...

“Pëshpërimë Gruaje” – Roman nga Klara Buda – nga Mandi Gueguen

"Pëshpërimë Gruaje" - Roman nga Klara Buda nga Mandi Gueguen Cila ishte jeta e rinisë shqiptare në vitet '80-të, kur diktatura komuniste ishte në kulmin e...

Librat e mi kanë pasur fatin tim! – intervistë me Jozef Radin nga Arlinda Guma

Librat e mi kanë pasur fatin tim! - intervistë me Jozef Radin nga Arlinda Guma A.G. -Ju keni jetuar në internim, prej lindjes deri në...

Qyteti pa dashuri – nga Halil Matoshi – Rreth librit “Kloroform” të Klara Budës

Qyteti pa dashuri - nga Halil Matoshi Sistemi femërvrasës (qytetarvrasës) dhe përshkrimi brilant i tij Rreth librit "Kloroform" të Klara Budës Nëse doni të kuptoni përse në...

Jozef Radi – Poeti i lirisë së munguar! nga Klara Buda

Jozef Radi - Poeti i lirisë së munguar! nga Klara Buda Poezia e Jozef Radit, dëshmon si rrallë herë lirinë e munguar në kohë tragjike. Me...

Klara Buda: Si e “ringjalla” Mitrush Kutelin në Francë Intervistoi: Irini Meçe

Klara Buda: Si e “ringjalla” Mitrush Kutelin në Francë Intervistoi: Irini Meçe Mund ta konsiderojmë një nga “aventurat” letrare, pothuaj shpresëhumbur, sa herë bëhej fjalë për...

Kasem Trebeshina i harruar… nga Roland Gjoza

Kasem Trebeshina i harruar… nga Roland Gjoza “Unë bëja një letërsi tjetër. Kundër rrymës. Po isha me kohën. Vetëm se më vonohej publikimi. Ju e dini...

Jusuf Vrioni – Kalvari i Intelektualit në Totalitarizëm nga Klara Buda

Jusuf Vrioni Kalvari i Intelektualit në Totalitarizëm nga Klara Buda 16 mars 2016  - 100 vetori i lindjes 25 maj 2016 -  15 vjetori i vdekjes “Odiseja e Jusuf Vrionit ilustron...

Linda Ihsani: Portret Postume Klara Buda

Linda Ihsani: Portret Postume Klara Buda - New York, Falenderoj autoren Buda, në përkujtimin e mikes time, Lindës...jr Linda Ihsani, jeta dhe vdekja e saj, janë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.