back to top
22.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jani Vreto

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto – nga Hasan Bello

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto nga Hasan Bello Në nekrologjinë e shkruar nga...

At’ thirre një meshë mëshire dhe kujdesu për të gjithë ne që çdo ditë përdorim ABC-në që krijuat ju! – Përparim Kabo letër të...

At’ thirre një meshë mëshire dhe kujdesu për të gjithë ne që çdo ditë përdorim ABC-në që krijuat ju! Përparim Kabo letër të hapur At...

Samiti i heshtjes! – nga Alba Kepi

  Samiti i Diasporës - 23 Nentor 2023 Samiti i heshtjes! nga Alba Kepi Dita e arbëreshëve, parada e shqiptarëve në diasporë, turizmi, shkollat Shqipe, sipërmarrës emigrantë, profesionistë...

“Kongresi gjuhësor i Kostandinopojës” 1879 – Kongresi i parë gjuhës shqipe nga Hasan Bello

“Kongresi gjuhësor i Kostandinopojës” 1879 - Kongresi i parë gjuhës shqipe nga Hasan Bello Përpjekjet e para për unifikimin e alfabeteve të gjuhës shqipe filluan në...

Ese mbi dy shpirtra të letërsisë dhe kulturës – Një letër e panjohur e shkrimtares Musine Kokalari – nga Uran Butka

Ese mbi dy shpirtra të letërsisë dhe kulturës Një letër e panjohur e shkrimtares Musine Kokalari nga Uran Butka - Dielli Qysh në vitin 1992, si një...

Musine Kokalari – In memoriam, – nga Makensen Bungo – Gazeta Dielli

Musine Kokalari - In memoriam, nga Makensen Bungo* - Gazeta Dielli Para një shekulli, me 10 Shkurt 1917, në familjen e juristit shqiptar Reshat Kokalari, që...

Ati Jonë Stath Melani

At Stath Melani, për fat të keq, është një figurë pak e njohur, nëse e krahason me kontributin e tij të jashtëzakonshëm për çështjen...

“Rrëfimi letrar përmes historisë” – nga Dorian Koçi – Nga “Ali Pashaida” e Haxhi Shehretit tek “Shkodra e Rrethueme” e Ndoc Nikaj (1913)

“Rrëfimi letrar përmes historisë” nga Dorian Koçi* Nga “Ali Pashaida” e Haxhi Shehretit tek “Shkodra e Rrethueme” e Ndoc Nikaj (1913) Ballkani është një trevë e...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 – nga Aurenc Bebja

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën...

Pashko Vasë Shkodrani (1825 – 1892)

Pashko Vasë Shkodrani (1825 - 1892) me rastin e 125 vjetorit të vdekjes Pashko Vasa (Shkodër, 17 shtator 1825 - Bejrut, 29 qershor 1892) i njohur...

Musine Kokalari (10 shkurt 1917 – 13 gusht 1983) Biografi nga Arjeta Kokalari – 100 Vjetori i Lindjes

Musine Kokalari (10 shkurt 1917 - 13 gusht 1983) Biografi për Musinenë nga Arjeta Kokalari 100 Vjetori i Lindjes (mbështetur në vetë shkrimet dhe dorëshkrimet të...

Gjimnazi “Zosimea” në Janinë dhe shqiptarët nga Gëzim Bullaku

Gjimnazi “Zosimea” në Janinë dhe shqiptarët nga Gëzim Bullaku “Zosimea”, shkollë e nivelit europian Shkolla e Mesme Gjimnaz Zosimea në Janinë (Gre. Zosimaia skoli -...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.