back to top
16.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Holokausti

“Kolë Bibë Mirakaj Vs Oscar Schindler” – nga Saimir Kadiu

“Kolë Bibë Mirakaj Vs Oscar Schindler” nga Saimir Kadiu 27 janar - Dita Ndërkombëtare e Kujtesës për Holokaustin Ky shkrim është i disa viteve me parë, i shoqëruar...

Drejtësia e mohuar… – rrëfim nga Muçi Xhepa

Drejtësia e mohuar... rrefim nga Muçi Xhepa Ndërsa Holokausti vazhdon të pushtojë mendjen dhe imagjinatën e shkrimtarëve dhe regjisorëve të kinematografisë në mbarë botën e qytetëruar,...

Hebrenjtë në Shqipëri gjatë Holokaustit – nga Ilir Hashorva

Hebrenjtë në Shqipëri gjatë Holokaustit nga Ilir Hashorva Shumë flitet, sidomos kohët e fundit, për shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri gjatë kohës së luftës dhe vihet...

Muzeu “Solomoni” në Berat, së afërmi… nga Simon Vrusho

Muzeu “Solomoni” në Berat, së afërmi... nga Simon Vrusho Duke qenë se, tani për tani, një muze për hebrenjtë në Berat ka pak gjasa të ngrihet...

Richard Wagner (1813-1883) – “djalli” që solli engjëlloren nga ferri – nga Albert Vataj

Richard Wagner (1813-1883) “djalli” që solli engjëlloren nga ferri nga Albert Vataj Ai ishte një gjeni, si i tillë duhet keqkuptuar. Ai ishte rebel politik, kësisoj e...

Apel nga SHBA i Sami Repishtit: Jo zgjedhje pa opozitën, jo bojkot primitiv i Parlamentit, si zgjidhet ngërçi

Apel nga SHBA i Sami Repishtit: Jo zgjedhje pa opozitën, jo bojkot primitiv i Parlamentit, si zgjidhet ngërçi Gjendja politike e trazueme, zhvillimi i pamjaftueshëm...

Kur pushtetarët mënjanojnë specialistët nga Ilir Hashorva

Kur pushtetarët mënjanojnë specialistët nga Ilir Hashorva (Mbi nevojën e futjes së mësimit të historisë së feve në shkollat tona) E çfarë nuk është mirë të mësojë...

Kjo Ditë e gjithë për të kujtuar… poemë nga Visar Zhiti

Kjo Ditë e gjithë për të kujtuar... Poemë nga Visar Zhiti Hebrenjve që nuk njoh dhe që njoh, mes tyre mikut, V. M. Solomon. Kjo ditë e...


Shqiptarët hebrenj – midis nderimit dhe zhveshjes së dhunshme nga Shpend Sollaku – Noe


Shqiptarët hebrenj -  - midis nderimit dhe zhveshjes së dhunshme nga Shpend Sollaku - Noe Sipas një dialogu me doktorin Zino Matathia Kjo nuk është një intervistë... Ky...

Mbreti Zog I – Nderohet nga Shteti i Izraelit

Mbreti Zog I nderohet nga Shteti i Izraelit Kujtimi i Mbretit Zog I, u nderua nga Shteti i Izraelit më 27 janar 2014, ditën ndërkombëtare...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.