Nyjet-Arkivit për » Historia «

Hydra, Arvanitët dhe Doktorimi i Historisë nga Eda Derhemi

Hydra, Arvanitët dhe Doktorimi i Historisë nga Eda Derhemi Ishulli Hydra Ishulli grek Hydra, në juglindje të Peloponezit ka një histori të gjatë shkruar me gjuhën, zakonet dhe bëmat e arvanitëve, një Lexo Me Teper.

Anatole France (1844-1924) – Historia

“Të gjithë librat historikë që s’përmbajnë gënjeshtra, janë të mërzitshëm për vdekje…”

“Aty ku analfabetët e shkruajnë historinë”… New York Times

Kur New York Times shkruan për nji vend në Ballkan… Kët gjykim esencial të New York Times, për një vend në Ballkan, që pak djallzisht s’përcaktohet se cili??? e lexova Lexo Me Teper.

Një këndvështrim jo totalitar për luftën Çelo Hoxha

Një këndvështrim jo totalitar për luftën Çelo Hoxha (standart) Historia e luftës vazhdon të jetë një patate e nxehtë, të cilën pakkush ka guxuar ta prekë me dorë në këtë 20 vitet Lexo Me Teper.

Sabri Hamiti: “Rugova – monument kulture dhe historie”

Sabri Hamiti: “Rugova – monument kulture dhe historie” Intervistë e shkrimtarit Sabri Hamiti, mik e bashkëpunëtor shumëvjeçar i presidentit Rugova Zoti Hamiti ju e keni njohur Dr. Rugovën për një kohë të Lexo Me Teper.

Aldous Huxley (1894-1963) – Historia

“Fakti që njerzit s’mësojnë shumë prej leksioneve të historisë, asht ma i randsishmi i krejt leksioneve të historisë…”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook