back to top
28.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gëzim Hajdari

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… nga Jozef Radi

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… me rastin e dyvjetorit të vdekjes nga Jozef Radi Dalip Greca, hyn tek ata gazetarë që jetuan...

Rini e lënë baltrave – nga Shpend Sollaku Noè

Rini e lënë baltrave nga Shpend Sollaku Noè Viti i parë i “stazhit” pas mbarimit të gjimnazit Këtu jemi në hidrovorin e Ndërnenasit. Mua, që të “piqesha”,...

Midis ujërave të poezisë së narracionit… nga Shqiptar Oseku

Midis ujërave të poezisë së narracionit… nga Shqiptar Oseku "Hapësirë midis dy notave (Tempovarkë)", Flurans Ilia Botimet Jozef, Tiranë 2022 Flurans Ilia, 51 vjeç, bën pjesë ndër...

Bashkëkohësia dhe Literatura e Diasporës – Intervistë e Leka Ndojës për gazetarin Ben Andoni

Bashkëkohësia dhe Literatura e Diasporës Intervistë e Leka Ndojës për gazetarin Ben Andoni 1.Mendoni se studimi i letërsisë së diasporës do të dimensionojë ndryshe letërsinë shqiptare? Studimi i...

Çmimi Special i Karrierës për Gëzim Hajdarin – Çmimi XLVII letrar “Val di Comino”, e dielë 23 tetor 2022

Çmimi Special i Karrierës për Gëzim Hajdarin Çmimi XLVII letrar "Val di Comino"  Alvito - Teatri Komunal - e dielë 23 tetor 2022, ora 18.00 Janë...

Poezia çështje shkrimi dhe leximi – nga Emrije Krosi

Poezia çështje shkrimi dhe leximi nga Emrije Krosi A është poezia çështje shkrimi? Çdo poet e sendërton botën sipas veçantisë së tij. E shkrueshme dhe e...

Gëzim Hajdari – poet i gjuhës Shqipe dhe asaj Italiane

Gëzim Hajdari - poet i gjuhës Shqipe dhe asaj Italiane Gëzim Hajdari - poeta di lingua albanese e italiana "la Repubblica", 9 Gennaio 2022 ‘’L’ironia del destino...

Krijimtaria ime s’i ka kënduar kurrë partive as tiranëve… – Gëzim Hajdari intervistuar nga Jozef Radi

Krijimtaria ime s’i ka kënduar kurrë partive as tiranëve... Gëzim Hajdari  intervistuar nga Jozef Radi Në Panairin e Librit në 2007, së bashku me Botuesin e Besës,  promovuam Antologjinë...

Poezi të zgjedhura (1990-2020) – nga Gëzim Hajdari

Poezi të zgjedhura (1990-2020) nga Gëzim Hajdari Kushti për të qenë migrant në zërin e më të njohurit poet bashkëkohor shqiptar Botim dygjuhësh Italisht/Shqip - Me pasthënie...

Sot Lazër Radi është 105 vjeç… – nga Jozef Radi

Sot Lazër Radi  është 105 vjeç… nga Jozef Radi Sot Lazër Radi do të ishte 105 vjeç… Nji fundjanar të dimnit të ashpër prizrenas, bash n’zemër të Luftës së...

Robert Schwatz – Përkthyesi që brakisi poezinë – Gëzim Hajdari – nga Libri “Gjëmë – Genocidi i Poezisë Shqipe”

Robert Schwatz -  Përkthyesi që braktisi poezinë Gëzim Hajdari - 2010 Shkëputur nga Libri “Gjëmë - Genocidi i Poezisë Shqipe” Përkthyesi i shquar i gjermanishtes Robert Schwartz...

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… – Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial... Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.