back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gazmend Bakiu

Burgosja dhe pushkatimi i deputetëve – nga Gazmend Bakiu

Burgosja dhe pushkatimi i deputetëve nga Gazmend Bakiu Votimet me gogla të 2 dhjetorit 1945 u fituan nga Fronti Demokratik me 93 % (!) të votave....

Kohë dasmash – nga Gazmend Bakiu

Kohë dasmash nga Gazmend Bakiu Meqë është verë dhe kohë dasmash, m’u kujtua sot martesa e Llaqit. Aty nga viti 1987, Llaqin e dinim thuajse të...

Kur perëndimorët çnderohen… – nga Gazmend Bakiu

Kur perëndimorët çnderohen… nga Gazmend Bakiu Nga të infiltruarit britanikë gjatë Luftës së II Botërore në Shqipëri, Julian Amery është ai që ka shkruar librin...

Tirana kryeqytet – Një libër nga Mehdi Frashëri

Tirana kryeqytet  Një libër nga Mehdi Frashëri Më 11 Shkurt 1920, Tirana u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë.  Në vitin 1924, Mehdi Frashëri argumentonte në një...

Fletërrufe-të… – nga Gazmend Bakiu

Fletërrufe-të... nga Gazmend Bakiu Afishimi i fletërrufeve filloi pas fjalimit famëkeq të diktatorit, më 6 shkurt 1967, si imitim i “dazebao”-ve, (e para u vendos...

Një pllakë përkujtimore për Parlamentin e Parë Shqiptar – nga Qerim Vrioni

Një pllakë përkujtimore për Parlamentin e parë shqiptar nga Qerim Vrioni Disa vite më parë shoqëroja një mik italian nëpër Vlorë e, sidomos në pikat simbol...

Kristo Floqi (1873-1951) – nga Gazmend Bakiu… dhe disa shtesa prej atyre që e njohën…

Kristo Floqi (1873-1951) - nga Gazmend Bakiu dhe disa shtesa prej atyre që e njohën... Kristo Floqi (1873-1951) u shfaq në letrat shqipe më 1904, kur përktheu...

Liri Belishova (14 tetor 1926 – 23 Prill 2018) – Opinione dhe trajtime

Liri Belishova (14 tetor 1926 - 23 Prill 2018) një ndër drejtueset e para të Partisë së Punës së Shqipërisë Opinione dhe trajtime Liri Belishova vdiq...

Mehdi Frashëri – një ndër Burrat e Shqipërisë

Mehdi Frashëri - -një ndër Burrat e Shqipërisë Mehdi Frashëri u lind me 28 shkurt 1874, në Frashër të Përmetit. Më 1894, mbaron shkollën e...

Kur Pikllon shpirti… nga Marsida T. Najdeni

Kur Pikllon shpirti... nga Marsida T. Najdeni Para disa muajsh miku im i mirë, studiuesi Gazmend Bakiu, më dërgoi një libër me një titull dridhërues. “Tirana...

“Ëndrra e ndaluar, por jo e pajetuar e Nuri Beshirit” Marsida Najdeni

“Ëndrra e ndaluar, por jo e pajetuar e Nuri Beshirit” shkrim nga Marsida Najdeni Familja e shquar e Beshirëve, që nga i pari i tyre...

Busti dhe shtatorja e gjeneral Tellinit – Gazmend Bakiu

Busti dhe shtatorja e gjeneral Tellinit nga Gazmend Bakiu Gjenerali italian Enrico Tellini bënte pjesë në Komisionin e Përcaktimit të Kufijve, midis Shqipërisë dhe Greqisë....

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.