back to top
22.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Francesco Crispi

“Shqiptarët, një racë e panjohur; miq dhe armiq të turqve!” – “The Seattle Star” – më 29 prill 1904

“Shqiptarët, një racë e panjohur; miq dhe armiq të turqve!” “The Seattle Star”, më 29 prill 1904 Përktheu: Armand Plaka Gazeta amerikane “The Seattle Star”, më 29...

Mbi gjuhën maqedonase – nga Giuseppe Crispi (Zef Krispi)

Mbi gjuhën maqedonase nga Giuseppe Crispi (Zef Krispi) Giuseppe Crispi - Zef Krispi - (30 korrik 1781 - 10 shtator 1859) - ishte një filolog...

Arbëreshi Regis Philbin – Legjenda e Televizionit Amerikan – nga Mal Berisha

Arbëreshi Regis Philbin - Legjenda e Televizionit Amerikan nga Mal Berisha Regis Philbin, një legjendë e televizionit amerikan, ka ndërruar jetë dy ditë më parë. Emri...

Frati Leonardo de Martino – Rilindasi i Fundit – nga Lutfi Alia

Frati Leonardo de Martino - Rilindasi i Fundit nga Lutfi Alia Nё vitin 1868, Leonardo de Martino (5 mars 1840-12 korrik 1923), OFM prelat dhe poet...

Fishta për Shqiptarinë dhe Albanologjinë – nga Pertefe Leka

Fishta për Shqiptarinë dhe Albanologjinë nga Pertefe Leka Albanologu Robert Elsie, përkthyesi i veprës madhore të Fishtës shkruan: “Lahuta e Malcis” është një kryevepër, e cila...

Një poezi në shqip prej një Kryeministri të Italisë – nga Agim Morina

Një poezi në shqip prej një Kryeministri të Italisë nga Agim Morina Kjo poezi lirike është shkruar në arbërisht prej një themeluesi, revolucionari unifikues, Ministri...

Francesco Crispi – nga Manush Peshkёpia

Francesco Crispi nga Manush Peshkёpia Raca shqipёtare (le tё marё shёnim filozofi akrobat Giovanni Papini, i cili di t'i pёrshtasё aq mirё disa parime filozofike korenteve...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.