back to top
18.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Floresha Dado

Letërsia minore… Refleksione letrare nga Emrije Krosi

Letërsia minore... Refleksione letrare nga Emrije Krosi Çfarë është letërsia “minore” si term, nuk ka ndonjë shpjegim, sepse lidhet më shumë me studiues minorë, me shkrues...

Vetëdija dhe realiteti i njeriut shqiptar përmes tranzicionit shoqëror, në romanin “Në Tiranë bie shi”, të Kliton Nesturit – nga Emrije Krosi

Vetëdija dhe realiteti i njeriut shqiptar përmes tranzicionit shoqëror, në romanin “Në Tiranë bie shi”, të Kliton Nesturit nga Emrije Krosi Letërsia e pasviteve’90-të, përveçse lirisë...

“Tjetërsimi” i njeriut përmes elementit postmodern, në poezinë e Erina Çokut – nga Emrije Krosi

“Tjetërsimi” i njeriut përmes elementit postmodern, në poezinë e Erina Çokut nga Emrije Krosi Shumë poezi sot kanë një tjetër rend të shkruari, si një përmbushje...

Shlyerje e një detyrimi moral e shoqëror – nga Thanas L. Gjika

Shlyerje e një detyrimi moral e shoqëror nga Thanas L. Gjika (Vlerësime për librin “Sonata e hënës” i Eglantina Mandisë) Musine Kokalari ka qenë e para femër shqiptare...

Arshi Pipa: “shkatrrimtari” i përjashtuari… – Mile bisedon me studiuesin Agron Tufa (2007)

Arshi Pipa: "shkatrrimtari" i përjashtuar..* Alma Mile bisedon me studiuesin Agron Tufa (2007) Në 10-vjetorin e vdekjes, u mbajt një sesion shkencor mbi veprën e...

Elita shkodrane në Institutet e Albanologjisë – nga Thanas L. Gjika

Elita shkodrane në Institutet e Albanologjisë nga Thanas L. Gjika (Kujtime e meditime mbi akademik Kolec Topalli) Qyteti dhe krahina e Shkodrës, gjatë historisë i kanë dhënë...

Pjetër Budi (1566 – dhjetor 1622) – 450 Vjetori i Lindjes

Pjetër Budi (1566 - dhjetor 1622) Kater Vjersha nga Pjetër Budi “O i Pa fat Njerii ..." O i pa fat njerii, Gjithë ndë të keq harruom, I dhani...

Ndërron jetë studiuesi i pasionuar i shqipes – Prof.Dr. Shaban Demiraj

Ndërron jetë  studiuesi i pasionuar i shqipes - Prof.Dr. Shaban Demiraj. Ndërroi jetë sot, në moshën 94-vjeçare studiuesi i pasionuar i shqipes, pedagogu e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.