Nyjet-Arkivit për » Ese «

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë – Ese nga Thanas L. Gjika

Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë Ese nga Thanas L. Gjika Për këtë temë nuk ka studime të posaçme, por unë po guxoj të hedh disa mendime duke shpresuar Lexo Me Teper.

Gëzuar Ditën e Verës! Ese e gjatë nga Prof. Dr. Lutfi Alia

Gëzuar Ditën e Verës! Ese e gjate nga Prof. Dr. Lutfi Alia Më 14 mars, në një atmosferë festive, shqiptarët kremtojnë Ditën e Verës, që ishte, është dhe do të jetë festa Lexo Me Teper.

A jemi gati për atë që duam? ese nga Atjon V. Zhiti 


A jemi gati për atë që duam? 
ese nga Atjon V. Zhiti 
 18 Shkurt 2014 Atjoni në kujtimin e shokëve… Një mbrëmje pranvere në Milano, u takuam si bënim shpesh te Naviglio. Kalon Lexo Me Teper.

John Lennon: Ata na shtynë të besojmë se dashnia…

John Lennon Ata na shtynë të besojmë se dashnia… Kjo ese e shkurtë e John Lennon, asht nji kënaqsi e imja e kahershme. E kisha përkthye vite ma parë, po diku m’ishte mshehë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook