back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Daniel Gàzulli

Një përkujtimore kushtuar klerikëve Gazullorë gjatë shekujve – nga Frank Shkreli

  Një përkujtimore kushtuar klerikëve Gazullorë gjatë shekujve nga Frank Shkreli “Një komb,që nuk nderon heronjtë e vet,do të zhduket”Abraham Linkoln Jo më shumë se pas nja dy...

Daniel Gazulli, dhe “Sofra e Madhe” e Adriatikut nga Fritz Radovani

Daniel Gazulli, dhe “Sofra e Madhe” e Adriatikut nga Fritz Radovani 12 Nandor 2012... 5 vjet mungesë Shumë vite përpara kishe ndigjue nga pleqtë për këtë “sofër”....

Vajza e Filxigenave tregim nga Daniel Gazulli

Vajza e Filxigenave tregim nga Daniel Gazulli Pallati ynë pesëkatësh kishte dy shkallë me nga pesëmbëdhjetë hymje secila. Në shkallën në të majtë banonin familje oficerësh,...

Shqiptarët nuk duhet të presin nga Daniel Gazulli

Shqiptarët nuk duhet të presin... nga Daniel Gazulli Gjendja E njohin të gjithë: shteti i së drejtës asht vetëm një iluzion, ose diçka që duen ta besojnë...

At Gjergj Fishta asht mendja, zemra dhe shpirti i popullit shqiptar nga Daniel Gazulli – Fritz Radovani

At Gjergj Fishta asht mendja, zemra dhe shpirti i popullit shqiptar nga Daniel Gazulli - Fritz Radovani *** Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin...

Doktor Isuf Hysenbegasi (1913-1988) nga Reshat Kripa

Doktor Isuf Hysenbegasi (1913-1988) nga Reshat Kripa Në Përvjetorin e Vdekjes Me këto kujtime, të kthjellta dhe atdhetare, do të bëhet nesër historia, dhe jo me paçavuret...

Variacione Lirike nga Daniel Gàzulli

Variacione Lirike nga Daniel Gàzulli “Folklora, asht pasqyra e kthjelltë e psihës së kombit! Gjergj Fishta - (HD 1933, 4/153-163). Si shtjellon randësinë e tij në vetë sendërtimin...

Tre vëllaznit Gàzulli nën rrasën e randë të harresës… nga Daniel Gàzulli

Tre vëllaznit Gàzulli nën rrasën e randë të harresës... nga Daniel Gàzulli “…fatzeza moj Shqipni - po ishte faj me të dashtë ty!” Gjergj Fishta në vdekje...

Gjuhëtari Dom Nikollë Gazulli… nga Daniel Gazulli

Gjuhëtari Dom Nikollë Gazulli... nga Daniel Gazulli “...mâ i dijtshmi që ka pasë ndonjiherë Biblioteka Françeskane...” Át Zef Pllumi O.F.M Nikolla ishte dy vjet ma i vogël se...

Daniel Gazulli: Dhunimi i gjuhës shqipe

Daniel Gazulli: Dhunimi i gjuhës shqipe Shqipja e Dhunueme - Hymje e Trishtë - Para TV Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve...

At Anton Harapi – I vramë Tri herë nga Daniel Gàzulli

At Anton Harapi - I vramë Tri herë nga Daniel Gàzulli (Në 66-vjetorin e pushkatimit) Para do kohësh pata citue një fragment nga editoriali i “Hylli...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.