back to top
27.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Admirina Peçi

Vepra e plotë e Lazër Radit – Dëshmi e një vullneti të paepur – Admirina Peçi bisedon me Jozef Radin

Vepra e plotë e Lazër Radit - Dëshmi  e një vullneti të paepur Admirina Peçi bisedon me Jozef Radin Faleminderit Zoti Radi që e...

Zajusha Miss Mary m’Tirônë nga Sula i Fajës – Dokumentar dhe Botim në kujtim të Xhemal Farkës

Një aktivitet në kinema “Millenium”, në nderim të intelektualit dhe gazetarit tiranas Xhemal Farka, i vrarë nga regjimi komunist. Të tilla aktivitete janë emocionuese dhe shumë...

Klora… – E mbijetuemja e Kampit të Tepelenës – nga Dafina Sinani

Klora... - E mbijetuemja e Kampit të Tepelenës nga Dafina Sinani E gjeta Kloren në shtëpinë e saj në rrugën "Vllazën Huta". E qeshun, e mbështetun...

Ja pse reagova (pa leje) në premierën e dokumentarit për Bilal Xhaferin nga Nebil Çika

Ja pse reagova (pa leje) në premierën e dokumentarit për Bilal Xhaferin nga Nebil Çika Sot pata një reagim të fortë e të panatyrshëm për...

Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja, nacionalisti Qazim Mulleti (1893-1956) – nga Klajd Kapinova

Qazim Mulleti - Prefekt i Tiranes Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja,  nacionalisti Qazim Mulleti (1893-1956) nga Klajd Kapinova “Unë nuk e kam...

Vrasja e Neki Xhenetit dhe dy miqve të tij, fillimi i Luftës Civile në Jug…

I nderuar Jozef Kam dëgjuar për ju vite më parë nga Odeta Zhegu, dhe ju falenderoj madhërisht për punën e shkëlqyer, sepse holokausti komunist nuk...

Ndërroj jetë publicisti, shkrimtari, poeti dhe ish i burgosuri politik Reshat Kripa

Ndërroj jetë publicisti, shkrimtari, poeti dhe ish i burgosuri politik Reshat Kripa. Ngushllime Familjes. Varrimi bëhet nesër datën 06.12. 1019 ora 12.00 . Shuhet Reshat Kripa, një...

Musine Kokalari (1917-1983) simbol i “Poezisë” dhe i “Bukurisë”… nga Gëzim Hajdari

Musine Kokalari (1917-1983) simbol i Poezisë dhe Bukurisë nga Gëzim Hajdari pjesë e shkëputur nga "Gjëma" - Genocidi i Poezise Shqipe Musine Kokalari (1917-1983) është simboli i...

Në një prej ditëve të trishta… Zef Zorba i shkruan letër gruas

Plot 23 vjet më parë, u nda nga jeta një prej poetëve më të veçantë shqiptarë, e kaq pak të njohur edhe sot, Zef...

Maska e vdekjes e At Gjergj Fishtës nga Mentor Quku

Maska e vdekjes e At Gjergj Fishtës nga Mentor Quku Ishte dhjetori i vitit 1940 dhe At Gjergj Fishta ndodhej në Kuvendin e Troshanit i...

Kuvendi i Vlorës, pjesëmarrësit dhe firmëtarët e Aktit të Pavarësisë studim nga Aleksandër Meksi

Kuvendi i Vlorës, pjesëmarrësit dhe firmëtarët e Aktit të  Pavarësisë* studim nga Aleksandër Meksi Kuvendi i Vlorës dhe Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë, një ngjarje madhore...

“Arti i Ndaluar”, – 154 veprat e para që ndaloi regjimi komunist nga Admirina Peci

"Arti i Ndaluar", - 154 veprat e para që ndaloi regjimi komunist nga Admirina Peci Kjo listë, ku renditen mbi 154 libra dhe periodikë në gjuhën...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.