Statuja e Lirisë – Simboli i New Yorkut dhe i Shteteve të Bashkuara – 28 tetor 1886

0
10
Festimet e 125 Vjetorit te Statujes - 28 tetor 2011
Festimet e 125 Vjetorit te Statujes - 28 tetor 2011
Statuja e Lirisë New York
Statuja e Lirisë New York

Statuja e Lirisë

Simbol i New Yorkut dhe i Shteteve të Bashkuara

28 tetor 1886

Monumenti simbolik i New Yorkut, u përurua më 28 tetor 1886.

Emri i saj origjinal është “La liberté éclairant le monde” (Liria e Ndriçon Botën), dhe u realizua për të kremtuar Miqësinë midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës në Njëqindvjetorit të Pavarësisë së Amerikës nga Britanikët.

Statuja e Lirisë është e bijë e përpjekjeve të përbashkëta të këtyre dy vendeve. Skulptura në fakt, është vepër franceze ndërsa piedestali është ndërtuar nga Shtetet e Bashkuara.

Gjatë gjysmës së parë të shekullit të kaluar, Statuja e Lirisë ka qenë Simbol i Shpresës për miliona emigrantë të  ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në kërkim të fatit…

Statuja e Lirisë 1886
Statuja e Lirisë 1886

Vepra është realizuar nga skulptori i ri francez Frederic Auguste Bartholdi, edhe pse ideja i përket historianit Edouard de Laboulaye.

Bartholdi për ta realizuar kët vepër u frymëzua nga Libertas – Perëndesha Romake të Lirisë.

Në kokë, statuja ka një kurorë me shtatë kallinj që simbolizon “shtatë detet e botës”, ku mbrrijnë parimet që ajo simbolizon!

Në bazë të monumentit janë Varrosur Zinxhirët e Thyer, simbol i çlirimit nga të gjitha format e tiranisë.

Statuja e Lirisë
Statuja e Lirisë

Ndërtimi i statujës, në veçanti  hartimi i strukturës së brendshme, u ndoq edhe nga kujdesi i inxhinjerit Gustave Eiffel, i cili disa vite më vonë do të japë emrin edhe kullës së famshme pariziane

Statuja e Lirisë është e përfaqësuar nga një pishtar në dorën e djathtë, Simbol i Arsyes e cila ndriçon njerëzit, dhe në dorën e majtë, një tabelë e gdhendur, që simbolizon Rëndësinë dhe Shenjtërinë e Ligjit.

Statuja është ndërtuar falë mbledhjes së fondeve publike. Së pari, Bartholdi projektoi kokën dhe krahun e djathtë me pishtar, të cilat i paraqiti në Ekspozitën e Njëqindvjetorit në Filadelfia dhe Ekspozitën Universale në Paris, gjithnji në kërkim të fondeve për zbatimin e saj…

Festimet e 125 Vjetorit te Statujes - 28 tetor 2011
Festimet e 125 Vjetorit te Statujes – 28 tetor 2011

Ne çdo 28 tetor, Statuja e Lirisë kremton Pervjetorin e saj të Lavdisë

Përgatiti Jozef Radi

Related Images:

Artikulli paraprakMaja e Salomonit nga Ndoc Selimi
Artikulli tjetër“Mender gazetarë, bastardë, kopilë e fundërrina!” reagon Myslym Murrizi…
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.