back to top
32.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

Shpërthen vullkani Tavurvur në Papua e Guinea e Re

Gazeta

Vullkani Tavurvur
Vullkani Tavurvur

Shpërthen vullkani Tavurvur në Papua e Guinea e Re

Spektaklet e frikshme të Natyrës…

Ndërsa në Islandë ndjehet frikë nga vullkani Bardarbunga, në anën tjetër të botës, në ishullin e Britanisë së Re, në Papua e Guinea e Re, është futur në veprim vullkani Tavurvur

Tashmë shumë komunitete janë evakuuar, shumë fluturime ndërkombëtare janë shmangur si pasojë e shpërthimit të dhunshëm të vullkanit në Papua e Guinea e Re. Autoritetet vendore kanë evakuuar menjiherë gjithë banorët që jetojnë në zonat përreth vullkanit Tavurvur, qysh në orët e para të shpërthimit. Banorët e Rabaul-it janë urdhëruar të qëndrojnë në ambiente të mbyllura për shkak të rrjedhës piroklastike. Siç është raportuar edhe nga David Flinn, i cili dëshmoi ngjarjen personalisht në vend, vullkan nisi fillimisht me lëshimin e gazrave dhe me një shpërthim të vogël e të shkurtë, dhe më pas filloi nji fazë më agresive. Në nji kohë të shkurtë e gjithë zona u mbulua nga një shtresë nji cm me hi vullkanik.
Vullkan është nji nga më aktivët e rajonit. Në vitin 1994, ai shkatërroi qytetin Rabaul, kur  shpërthimi ndodhi pranë malit Vulcan.

Vullkani Taurvur me 31 gusht 2014
Vullkani Tavurvur me 31 gusht 2014

***
Vullkani Tavurvur vazhdon të shpërthejë në Papua, dhe nga ishulli arrijnë imazhe spektakolare. Zona tashmë është e pasigurt, për shkak se në të shkuarën, vullkani Tavurvur ka shkaktuar dëme të shumta, e megjithatë imazhet që vijnë nga Papua e Guinea e Re mbeten spektakolare.

Tmerr i Vullkanit Tavurvur
Tmerr i Vullkanit Tavurvur

Si gjithnji në kësi rastesh, kritikët janë të ndarë mes atyre që përcaktojnë se çfarë po ndodh e çfarë do të ndodhë me vullkanin e rrezikshëm Tavurvur. Popullsia vendase ndodhet larg rrezikut, edhe pse në orët e fundit ai ka vazhduar pa ndërprerje në aktivitetet e tij. Tani ai ka nisur të bëhet me të vërtetë i frikëshëm. Tavurvur është nji vullkan me diametër prej 8-14 kilometra dhe është e vendosur në Caldera Rabaul, dhe sipas disa studimeve, ai do të jetë i ngjajshëm me atë çka ka ndodhur në shekullin e gjashtë, në epokën e ndryshimeve klimatike…

Nji spektakël në Natyrë
Nji spektakël në Natyrë

Përktheu dhe përshtati Jozef Radi

Related Images:

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.