back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024

Shkolla dhe Shoqëria Jonë*… nga Ardiana S. Prishtina

Gazeta

Ardiana S. Prishtina
Ardiana S. Prishtina

Shkolla dhe Shoqëria Jonë…*

nga Ardiana S. Prishtina

nga rubrika e kangëve

Arsimi në Kosovë asht në gjendjen që asht, ndër të tjera sepse, krejt po dojnë me dijtë, e me kallxu që po dijnë, e kurrkush s’po don me kuptu. Kurrikula, strategjia, bla bla bla…
Në fakt, na po i edukojmë fëmijët qysh në fillore që me kuptu asht diçka që t’ndodh kur të rritesh. dmth. kuptimi asht diçka që t’vjen me moshë. “Hajt se kur të rritesh e kupton”; “I vogël je ti me e kuptue.” “Ec bre, çka kupton ti, picimuli.” dhe krejt kjo vuloset natyrisht me kurrikula, strategji, udhëzime, notime bla bla bla… Dhe natyrisht, krejt kjo nji rrenë e madhe. Ose qysh kishin me na korrigjue në shkollë: nji gënjeshtëëër.
Qysh jemi dëshmitarë vet, kur të rritesh prap nuk kupton, jo, nuk kupton, nëse s’je mësue me kuptue si i vogël. Dhe a e din pse, se për me kuptue duhet kurreshtje dhe guxim me ba pytje të budallavta, pra guxim mos me dijtë. E në shkolla tona, nëse diçka të mësohet gjatë rrugës tue u rritë, asht që me pasë kurreshtje asht marre, e me bo pytje të budallavta asht nana e marres.
Prandaj nr. 1: nuk bojna pytje hiç, dhe mundohemi krejt senet me i zgjidhë tue dhanë përgjigje.
Prandaj nr. 2: nuk zgjedhim gati kurrgjo, eh, kahnjiherë e kena fatin zgjidhen do sene vet, sa me na pshtu prej vetes.
Për mos me hy ma thellë e me i ra shkurt, nëse kishim me e ba kangë problemin e arsimit në Kosovë ajo kishte me tingllue, sipas meje, kështu:
“e di, e di, e di, e di, e di, e di, e di, e diiii, e diiii, e di, e di, e di, e di, e di, e diiiii, eeee diii, e ddiiii, e diiii, e di, e di, e di, e di, e di.”
dhe natyrisht kangën e dijmë krejt gjithashtu.
“Mëso shum për ate çka të intereson ma së shumti, në mënyrën ma të padisciplinume, ma të parespektueshme dhe ma origjinale që asht e mundshme”. ka thanë Richard Feynman. (ku? vete gugllin? lehtë e gjen: goodreads, citimi i dytë. nashta s’ia kam qëllure bash me përkthim. korrigjomë.)
Shkolla jonë ta ndalon bash këtë. Shkolla jonë asht krejt e kundërta e kësaj. Dhe në fakt kjo ndalesë fillon qysh në shpi. Aty ku fëmijës ia mësojmë kangën e parë: “mos, mos, mos, mos, shujë, mos, shujë, mos, mos, mos, shujë, shujë, shujë!”
.
Nxënësa shkolle
Nxënësa shkolle
E çka po du me thanë un me kte asht: po nuk e ndryshuem ma së pari komplet botëkuptimin tonë ndaj edukimit e arsimit, dhe po nuk provuem veç pak me e kuptu zhvillimin e fëmijës, kot e kena me kurrikula “moderne” e me strategjija të reja, e budallakina të tilla.
Shkolla ose bahet nji vend ku fëmija mundet me u formu komplet si njeri, ose ka me dështu çdo herë me mësu për nime najsen të randësishme naj fëmi, p.sh: me dyshu, me dashtë, me rezistu, me përballu, me u tutë, mos me u tutë, me kundërshtu, me dështu, me fitu, me u rritë, me kriju vlera, me ndryshu vlera, etj. E un nuk e di çka t’duhen krejt tjerat, nëse nuk i ke këto.
Qysh duhet me u dokë botëkuptimi jonë për shkollën e rrjedhimisht qysh duhet me u shtramue sistemi arsimor në Kosovë, nëse dojna që aj me qenë i suksesshëm asht e thjeshtë: jo si tempull i dijes, por si xhungëll e kuptimit;
Shkolla duhet me qenë nji vend ku fëmiu humb në kurreshtjen e vet. Si në xhungëll ma. Paramendone lezetin e madh kur e gjen veten kohë mas kohe, veç për me e humb prap, e me e gjetë prap, e humb prap, e gjetë prap, e humb prap, e gjetë prap.
Nji udhëtim pafund. Paramendone nji libër të tillë tash në dorë t’nji fëmije. Edhe? A po e sheh edhe ti nji fëmi që lexon me qef?/ a.s.p. për këtë kuptim e moskuptim

 

p.s. rrota u shpikë moti
*Titulli redaksional nga radiandradi
 
 
 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.