S’e harron Korabi, Trimin Isa Mena – Sinan Marku

0
9
Isa Mena i Lures
Isa Mena i Lures
Isa Mena i Lures
Isa Mena i Lures

Kjo poezi i është dedikuar axhës tim Isa Mena,
i cili mbasi mbijetoi 4 vjet rezistencë heroike
në male kundra Forcave të Ndjekjes…
e ma vonë edhe dënimit me 10 vite burg…
tentoi sërish arratinë nga skëterra komuniste…
po fatkeqsisht s’qe e shkrujtun prej të madhit Zot me jetu,
mbasi në kët tentativë arratie
u vra prej kriminelave sllavo-komunistë…
Hakik Mena

S’e harron Korabi, Trimin Isa Mena

poezi nga Sinan Marku

Ish ditë maji, po n’Korab bora s’ka shkri,
Mjegull e borë ndajnë Isën nga shok’t e tij,
ktë trim Lure, shpejt e dikton Sigurimi,
pushkë e gjamë i l’shohen mbrapa këtij trimi.

Ish ditë maji, po n'Korab bora s’ka shkri
Ish ditë maji, po n’Korab bora s’ka shkri…

Rallë po qet, pse s’don me vra ky rrem bajraku,
Të pafajshmve s’don t’u derdhet nji pikë gjaku,
po as n’dorë i gjallë Isa Mena s’don me ra,
si luan po vrapon bjeshkëve pa ia da.

Nji plumb n’zemër trimit jetën ia ka pre,
Si nji lis që djeg rrufeja e rr’zon n’humnerë,
Gjakun e nxehtë ç’po ia ftoh ujët e borës,
Gryk’e pushkës ç’po i nxeh pllambtë e dorës.

Dhe pse i vdekun hijenat i rrijnë përmbi,
Ta poshtnojnë ma shumë kërkojnë, pse s’janë ngi,
E ndër shkrepa të Korabit duen me e lanë,
Që egërsinat e malit ta zhdukin at vigan.

Radomira se ç’u mblodh burrë për shpi,
E fort zanin ç’po e ngre nalt në Qeveri:
“Këtij burri që na u vra n’sinorin tonë,
T’gjitha nderet do t’ia bajmë si asht zakon!”

Ndoshta mortin këtij trimi s’mund t’ja hapim,
Por, ta marrin nëpërkambë, kujt s’ia japim,
-Mos harroni: Nji meritë të madhe ai e ka,
Pushkës nalt ia mbajti, vllazën mos me vra.

-Se nji ditë, do të vijnë Atë ta marrin,
Kush ka gojë t’i thotë Lurës: S’ia dimë varrin?
Me u dalë para, besa, s’do kemi ftyrë,
Jo, kët marre s’e pranon kjo Radomirë!

Bjeshkët e Radomirës
Bjeshkët e Radomirës

E Korabi mjekërbardhë e çoi kryet,
-Paçi nder or djem, se ma shpërblyet,
Jo s’e latë kët trim mali ta hanë sorrat,
Damkë të zezë me na vu deshtën horrat!

Shkojnë vitet, ndrrohen brezat rena-rena,
S’e harron Korabi trimin Isa Mena!
Pesëdhjetë vjet kaluen – e veprat s’shuhet,
edhe sot Kodra e Isës ai vend quhet!

Related Images:

Artikulli paraprakEleanor Roosevelt (1884-1962) Mendjet Njerzore
Artikulli tjetërNë muzgun e një poeti lirik… nga Shpëtim Kelmendi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.