back to top
23.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Sa lloj mashkujsh hyjnë ndër burra? – nga Agim Morina

Gazeta

Odat e Pritjes së Shqiptarëve
Odat e Pritjes së Shqiptarëve

Sa lloj mashkujsh hyjnë ndër burra?

nga Agim Morina

Ishin kan tubue do burra n’ni odë e po bajnë llaf. Po vetë njani:
-Sa duer gjin hien nër burra?
Asnjani s’diti me ja qillue. Dikur foli ni plak:
-Tri duer gjin hien ndër burra: Ni dorë janë ata qi i kanë mêt t’lene, qi janë t’mênçëm; ni tjetër dorë janë ata qi nien e i majnë mên fjalët, e qi blejnë mên; edhe ni dorë janë budallët qi s’flasin hiç.
-Qysh me hi budalla me gjin t’mênçëm me nêjë? – e pvetën.
-Se budalla nuk flet, e ata burra qi janë aty s’mujnë me e dijtë a din a s’din se, ai, me folë, e përzen vehten.
 
* * *
Qeshtu as unë s’po mundem me i nda në shej do e do, deri kur po nisin me shkru në odën teme të fejsbukut. Sa po shkrujnë, po përzanë veten!!
.
Marrë nga muri i Agim Morinës 24 gusht 2021
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.