Rrëfime nga Katovica Shqiptare nga Kujtim Cekani

0
8
Burgjet shqiptare - Burgu i Spaçit
Burgjet shqiptare - Burgu i Spaçit
Kujtim Cekani
Kujtim Cekani

Rrëfime nga Katovica Shqiptare

nga Kujtim Cekani

I ati në burgje ngulte thumba pishe në thonj…
e bija dëmshpërblente burgjet!!
.
Burgjet shqiptare - Burgu i Spaçit
Burgjet shqiptare – Burgu i Spaçit

Ishte viti 2004.

Vija nga Italia në Shqipëri dhe ndaloj tek daja im në Durrës, Sheme Muzhaqi. Me merr dhe më thotë. Do të takohemi me një mik timin për kafe. I hipim makinës dhe shkojmë në qendër të Durrësit dhe ulemi në një lokal. Mbas pak aty vjen një zotëri me trup mesatar i qeshur dhe me një ecje të shpejtë. Ulet në tavolinë dhe na jep dorën.
Agron Golja jam, me orgjinë dibran, mik internimi në Tepelenë. Takohemi mbas 50 e ca vjetësh – më thotë daja. Po i ndiqja me vëmendje muhabetet e tyre, çfarë tregonin për kampin famëkeq të vdekjes në Bënçë të Tepelenës.
Atë kohë kishte dalë një ligj që kush kishte qenë në burg apo i internuar të shkonte te Ministria e Drejtësisë, etj etj. Si të gjitha mashtrimet që komunistët kanë nxjerr këto 25 vite. I marr në makinë të dy dhe nisem me ta për Tiranë. Agroni në vend të parë. Ndaloj tek Ministria parkoj makinën dhe futemi brenda.
Ishte një radhë e gjatë me njerëz të lodhur e fytyra të rrudhura nga vuajtjet. Erdhi koha dhe shkuam tek sporteli, ku një Zonjë filloi të shpjegojë. Agroni ia qepi sytë dhe nuk po ja ndante. Po i lexonte emrin që kishte shkruar tek kartoni në gjoks.
-Më fal i tha, çfarë e ke filanin? (nuk më kujtohet emri)
Zonja ja ktheu: Baba! Agroni u prish në fytyrë.
Si – i tha – ti je e bija e filanit. Po babai yt më ka ngulur thumba pishe në thonj në burg dhe ti je ngarkuar të na dëmshpërblesh për krimet e tët eti…?! Dhe u kthye mbrapsh dhe doli nga ministria dhe bashkë me të edhe unë e daja im që kishim ngelur pa fjalë nga ajo skenë e pabesueshme…
Ja kjo është një histori e përjetuar në vetë të parë…
Dhe kjo histori vazhdon…

 

Related Images:

Artikulli paraprakKush është Diaspora shqiptare e vërtetë Thanas L. Gjika
Artikulli tjetër“Areali Kulturor i Veriut në shek. XVI-XIX” – Fjala hyrëse nga Bardhyl Demiraj
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.