10.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Quo vadis, o njieri? & Terrinë prej qiellit…! – nga Ledri Kurti – Kraja

on

|

views

and

comments

Ledri Kurti - Kraja
Ledri Kurti – Kraja

Quo vadis, o njieri?

nga Ledri Kurti – Kraja

Jo shumë, por vetëm tri ditë ma parë, ishte festa e Pamvarësisë, 28 Nandori!
Viti 2023!
Me thanë, ndjesia e asaj ditë, ishte si moti i errësuem, apo ishte shkurajuese, asht pak, ku jo veç flamujt nuk binin në sy, por as shejat e nji dite t’tillë…!
Ndoshta, prej motit t’errët t’fundnandorit!
Por kjo ‘ndoshta’ fundnandori, mundet edhe me kenë preludi i nji populli, për t’cilin Pamvarësia dhe herojtë e saj, endé nuk janë kuptue e jo ma mishnue në Kênien e Kombit, pse edhe mendësia, n’esencë t’vet, flen n’gollen e dimnit dhe endé asht n’letargji prej moti…!
T’i lamë fasadat e bame kshtjellë, s’bashku me njerëzit, që brenda kësaj kshtjelle ndihen vedja e nj’asaj maske, kur duertrokitjet vazhdojnë…
T’i lamë pasarelat e shfaqjeve me ‘argtimet’ kilometrike n’orë, apo botokset e llojllojshme, që mpijnë ma përtej synin, pa u mundue aspak me mbrritë n’perceptimin e tuj gjenerue kështu, instiktin e ‘pashkruem n’ballë’!
T’i lamë edhe ato, ‘avangardat’ – reklamë t’fjalëve, që publiku don e pranon me i ndigjue, si e vetmja bangë, ku mësimet merren shpejt, me zà e figurë… dhe aq!
Ja pra, që vazhdojnë lajmet n’jetën shqyptare… Grueja, edhe mbas nji shekulli, ende nuk mbërrin me u perceptue, si dikur shprehej At Anton Harapi n’ligjëratat e tij: ‘N’prêhen t’nanës, rriten kombet!’

Edukimi dhe modeli sipërfaqsuer (në familje, shoqni, shkollë, punë, karrierë, ceremoni lindje e gjer në përcjelljen e fundit) i çdo lloj forme, që koncepti edukim përfshin, asht injektue e kthye n’nji ligj t’pashkruem i barazvlefshëm me dukjen dhe imazhin e rrejshëm, tuj çue n’agoni t’dekës, thelbin e njierit, që e bart ate, pa e kuptue ma as vetë, çfarë nuk shkon dhe pse mos me i meritue kostumet e vlerës!
Fundja, edhe manekinët veshin kostume e veshje për femna, edhe t’shtrejta, por n’asnji prej tyne nuk ka njierin!
Quo vadis, o njieri?

Ndal Feminicidit!
Ndal Feminicidit!

Terrinë prej qiellit…!

Poezi prej Ledri Kurti – Kraja

U vra nji grue
E vranë nji grue
Vrau gruen e vet,
U vra nji nanë
E vranë nji nanë
Vrau nanën
E fëmijve t’vet,
U vra nji bijë
E vranë nji bijë
Vrau bijë,
Ahtin e prindve t’saj
Pa njehë…
U vra nji femën
E vranë nji femën
Vrau femnën
Që dikur
E desht!

N’terr…
Po, n’terr u hap dita
E dielli sterrë
I varun
Rrin n’qiell
Terrina shtue,
Terrue
Drita e mendes
Harbue shpirtnat
Mbrapshtia ndër to
Lanë dangë
E shenjue!

Shndrrue sytë
E dikur – njierit
N’nji pellg
Tinzie
Me kohën përzie
E n’tamth
Gatue,
Madhnue shtatin
Por harrue
Kuptimin
N’gand mashtriet
E n’pré tundimesh
Zvoglue
E tkurrë!

N’mbrendsi t’krahnorit
Tuj dashtë
Me hekë dritet
Ate, tanden
Dikur – dashni
Përbuzë
Poshtnon
Mallkon,
Ven gojë
Ven dorë
Përplasë
E harbon,
Buzëqeshë
Shëtitë
Uron
E maskon,
Palcë e vertebra
T’burrnisë
Shkërmoqë,
E njierit t’motit
Ra mohit
Pa drojë!

Heu,
T’u thaftë, po dora
Që mbi bijë t’huej
Mbi grue tande
A mbi nanë
T’fmive tuej,
Krahin çon
E t’zeza
N’mende tjerrë,
Kombit,
Marrue ftyrën
Mbi 100 vjett
T’flamurit…
….Bjerrë!

Ty
Që prehnit t’saj
N’jetë erdhe
Diellin
Mos me e nxi,
Ty
Që n’gurë
Iu ktheve
Qiellit
Mbi krijesë tij
Ty
Që guxove
Mbi nanë
Mbi grue
Mbi femën
Mbi
…Bijë!

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.