Poetja Enkeleda Ristani… i lëshon nji klithmë shtetit shqiptar…

0
8
Enkeleda Ristani
Enkeleda Ristani
Enkeleda Ristani
Enkeleda Ristani

Poetja Enkeleda Ristani i lëshon nji klithmë shtetit shqiptar…

Kjo letër pa zarf është e nji nëne,
e nji poete, autore e mjaft librave me vlerë,
e nji intelektualeje e pakompromis,
e nji gruaje që e përball të përditshmen dinjitetshëm…
dhe kjo klithmë e saj nuk ka vetëm veten e saj,
ka boshllëkun e krejt nji shoqërie që s’mund të pajtohet
me moralin e nji qeverisjeje që ka tejkaluar çdo cak humanizmi…
Jam krah dëshpërimit të kësaj nëne që sot e ka emrin Enkelejdë…
po që mund të ketë emrin e çdo nëne shqiptare njiherësh…
jam pjesë e kësaj klithme para se të bëhet kob!!!!
jozef radi, 7 shtator 2016

Nji nënë... dhe tri vajzat e saj
Nji nënë… dhe tri vajzat e saj

Lartboshësia juaj,

dhe ju zonjëza Lulushe e Arsimit!

Sot më duhet ta shpall veten nënë të dështuar.
Në 22 vite prindërim, jam përpjekur t’u mësoj vajzave të mia parime universale për t’i bërë jo dykëmbësh patetikë që zvarren, por njerëz të denjë, me shpresën e të lënit sadopak gjurmë në tokën ku mbinë e ku do të shkelin. Jam përpjekur t’u mësoj se si të kërkojnë vazhdimisht nga vetja e te vetja, si të guxojnë, të mësojnë e t’ia dalin. Jam përpjekur t’u mësoj edhe dashurinë për vendin tim e të tyren. Jam përpjekur t’u mësoj se gabimet ekzistojnë për t’ua ndrequr jetën dhe se si të ngrihen ndërsa rrëzohen. U kam mësuar se si politika është një kafshë e egër së cilës duhet t’i rrinë larg, edhe nëse kërkon t’i molepsë me premtime dhe u kam mësuar se ç’do të thotë të jesh qytetar.
Në të gjitha këto, midis të tjerash kisha shtuar doza idealizmi, ca të qëllimshme e ca për shkak të idealizmit tim idiot, që nuk u ndreq asnjëherë.
Por sot, fort të shkëlqyeshmit kokëboshër të këtij vendi, unë ndihem si një copë gur i pavlerë përballë vuajtjes së tyre. Janë atje në protestën e bashkëmoshatarëve të tyre maturantë që ëndërrojnë për të vazhduar studimet, por nuk munden sepse një tufë të marrësh kanë kapur brirët tanë e po na tërheqin fort. Pyes veten herë pas here, gjatë kësaj kohe: a e kanë idenë këta njerëz atje në Olimp, se çfarë janë duke bërë me ne?!
Duhet të jemi i vetmi popull që krahas mendimit dhe mundimit se si do ta sigurojmë bukën e përditshme, gjëja tjetër po aq e rëndësishme është si do t’ia gjejmë zgjidhjen stresit dhe depresionit të çdo dite. Tani nuk ka më grupmoshë që rrezikon këtë, sot të parët të rrezikuar janë fëmijët tanë. Çmenduri! Si mund të ekzistojë një qeveri që kujdeset kaq marramendshëm për të marrosur shtetasit e vet dhe sidomos të ardhmen e kombit?
Sot nuk kam ndërmend të futem në hollësitë se si e bëni këtë, edhe për faktin se nuk ka më njeri që s’e di.
Pas deklaratës së dështimit tim, dua të më thoni, zotër të ndyrë të këtij vendi, si t’ia bëj dëshpërimit të fëmijëve të mi? Ç’përgjigje t’u kthej kur më thonë se u kam mësuar gënjeshtra? Ku t’i çoj, ku t’i fsheh, si t’i mbroj tashmë?
Tani kam nevojë për një gënjeshtër alla Ju, që fëmijët e mi të vazhdojnë të jetojnë në këtë absurd të stërmadh që vetëm shqiptarët mund ta jetojnë.
Pa asnjë fije respekt dhe pa asnjë fije përkulje të lehtë të qafës që nuk e kam më, zënë nga litari që ju më keni hedhur në qafë në çdo hap të jetës…
Enkeleda Ristani

Related Images:

Artikulli paraprak“Omnia Vincit Amor”* nga Anissa Markarian
Artikulli tjetërNë gjurmë të veprës letrare të Gëzim Ziles nga Jozef Radi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.