back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024

Po në Vlorë ç’deshe në këtë mes-prilli o Kadare? – nga Adriatik Riza Dosti

Gazeta

Ismail Kadare - Vlore ,11 prill 2021
Ismail Kadare – Vlore, 11 prill 2021

Po në Vlorë ç’deshe në këtë mes-prilli o Kadare?

nga Adriatik Riza Dosti

…Kur shkon Ismaili [Kadareja] tek Ismaili [Qemali] ç’nuk të shkon në mend… dhe punon e fantazon mendje e gjorë për mirë e pëer keq…
Edhe pse thonë që Malua për Ismail Qemal ka kohë që njeh Edvin Beun e Tiranës e jo Plakun e mençur e atdhetar të Vlorës… Punë preferencash s’ke ç’bën…
“E bukur kjo Lungomarja që paska bërë Rama!” – tha Malua teksa gjerbte kafene e sabahut buzë Detit të Vlorës…
E bukur, e bukur o Malo, dhe mirë bën që e thua edhe Ti… po sikur ishte më i bukur akoma ai Teatri ynë kombëtar për të cilin ti nuk the asnjë fjalë se si dhe pse e prishi Rama!!
…E kam dashur Vlorën që në adoleshencën time! – tha Malua duke ngrënë një drekë të mirë me peshk të fresket… po edhe Vlora të ka dashur ty o Malo, dhe nuk të do veç sot që i vajte për “qokë” Partie…
“Kisha 20 vjet pa ardhur këtu tha Malua… po pse mo ç’të kish penguar të shkoje në Vlorë… aty e kishe… ç’ne t’u kujtua sot me 11 prill në ditën e vdekjes se kolerës komuniste ku ai pushonte me muaj të tërë në parajsën jugore shqiptare… apo vajte për ta ringjallur?!
Sikur ka nja dy “koincidenca” interesante kjo vizita jote e sotme në Vlorë o Malo… se aty sot ndodhen edhe Rama që po tall bythën me popullin e asaj ane… por po aty ndodhet edhe Meta qëe po i tregon muskujt Edvinit e po e kërcënon se po vodhi votat do t’i presi duart…
“Dikur kam duartrokitur gjëra që s’duheshin duartrokitur! – ju tha vlonjatëve Kadareja… 
Ok o Malo, ok… po sot pse po vazhdon të mbështesësh gjëra që s’duhen mbështetur?!
Aman më qafsh po s’ma the o Malo… Vajte për ta shuar… apo për ta ndezur zjarr në Vlorë?!
Mëe ke je ti kësaj radhe o Malo me hajdutin apo me ndëshkuesin e tij?!
Po si herët e vizitove Vlorën o Malo… sepse behari tamam – tamam siç thonë vlonjatet s’ka ardhur akoma… nuk durove edhe pak a derëzi… të shkoje të paktën në javën e parë të Majit atëhere kur vlonjatët çelin sezonin e tyre të dashurisë me Detin!!
Ore sinqerisht ç’ne kjo dashuri e ringjallur e jotja në moshën e pleqërisë për Vlorën o Malo… A po ku pyesin punët e Partisë për moshë thuaj… Po hë, ç’u bëre do të kenë thënë vlonjatët kur të panë sot diku pranëe asaj zone ku Rama po bënte fushatën e tij e po ju mbushte mendjen atyre edhe për një mandat të tretë… ku ke qenë… pse s’ke ardhur më parë e pse na ke munguar!?
“Po ja, – do të jeshë përgjigjur ti… këtu kam qënë por punëet e Partisë s’më kanë lënë do të vij e t’u takoj si dikur në adoleshencëen time… sot që më tha Partia… Erdha!
Gojëet e liga thonë se vajte në Vlore për të pritur Çmimin Nobel që “dikush” do ta sillte me vapor… se helbete kohë pandemie aropllanët ca herëe vijnë e ca herë s’kanë hiç dëshirë të fluturojnë fare… o Malo!
Ca të tjerë thonë që pas fotografive me Elisën e Veliajn sikur ke filluar të bëhesh edhe më i dashur me gjakun e ri të Partisë… ndaj dhe Tualet Balla i Librazhdit e Ulsiu pi Dibre janë bërë xhelozë aq sa nuk të shkon mendja..
Ca “zhurmëmëdhenj” thonë që Edvini të paska çuar haber e të ka thënë se ja pikërisht tani erdhi koha të më mbështesësh jo thjesht mua por Partinë… pasi atë shtëpinë muze në Gjirokastëer, atë tjetrën në Tiranë e Vajzën Ambasadore në OKB… nuk t’i bëmë as unë e as Erioni, por Partia…!
Dhe për Partinë ti historikisht ke lënë kokën o Malo… të mbahet mend si i shkrove atëhere… ku t’i kërkoj rrënjët e tua Parti… etj, etj 
Edvini në Vlorë e ti pas 20 vjetësh e pas Edvinit po në Vlorë… e pikërisht të dy bashkë në ditën e vdekjes së Komandantit që s’po lini gjë pa bërë për ta ri-ngjallur… Enver ai e Edver ky… aty-aty janë edhe pse ky i sotmi sikur ja ka kaluar atij të djeshmit më duket mua o Malo… por nuk e di ç’mendon ti…
E di pse te pyes se… m’u kujtua një letër publike e jotja para ca vitesh kur ju drejtove Bashës e i the… tërhiqu ti që të zgjidhet Edvini… dhe kjo në të mirë të shqiptarëve e të Shqipërisë[???]
E nuk është çudi që sot t’u thuash e t’u mbushësh mendjen vlonjatëve votoni këtë të Lungomares e jo atë të Flamurit Blu…
Po sot në Vlorë ç’të keshë kurdisur valle o Malo… jo për gjë, por mua ku s’më shkon mendja ndaj dhe rri e rri e pyes veten ç’në Kadareja sot në Vlorë… në 11 prillin e ngordhjes së Enverit… ç’ne në një kohë jo fort të justifikueshme e të përshtatëshme për të vizituar qytetin bregdetar të Shqipërisë… e sidomos ç’ne në të njejtën kohë me Ramën që po bën fushatë për mandatin e tij të tretë…
Jetojmë kohë të liga o Malo… ndaj ku s’të vetë kjo kodosh mendje…
Qoftë pa zarar ishalla, por zor të jetë kështu se ti nuk je i lojtur nga mendja të ri -dashurohesh me Vlorën “tende” pas 20 vjetësh kësisoj…
Nejse çudia me e madhe vetëm 3 ditë zgjat themi ne shqiptarët o Malo… hajd mo po durojmë deri nga e Mërkura sa të marrim vesh tamam-tamam se ç’deshe ti në Vlorë kur aty ishte edhe Shefi i madh i Partisë e i Qeverisë tënde…
Sikur ke shkruar diçka edhe për një Prill të Thyer ti o Malo… apo gaboj unë?
.
Marre nga Muri i Fb i Adriatik Riza Dosti, 12 prill 2021
.
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.