Përballë vdekjes – Sonet nga Uran Kostreci (2001)

0
12
Uran Kostreci - Piazza 2020
Uran Kostreci - Piazza 2020
Uran Kostreci - Piazza 2020
Uran Kostreci – Piazza 2020
Ky sonet i mjeshtrit të soneteve, Uran Kostrecit,
është shkruar 20 vite të shkuara, kohë kur ai jetonte në Amerikë te Vatra,
dhe botonte në Gazetës “Dielli”. Poezia në fjalë,
është një përballje e poetit me vdekjen, e ku shpalos shpirtin e tij madhështor,
i cili përballë së Keqes, nuk kërkon të përshatet, apo të gjej ndonjë shteg për ta shmangur atë…
Jo, ai nuk pranon të ikë surratnxirë, si ndodh me shumë prej nesh sot,
që pa asnjë dhimbje e pranojnë blozën, për qëllime të dobishme veç për veten,
ndërsa Poeti Kostreci, lufton që faqebardhë të ikë nga kjo botë!
Meqë Urani, kohët e fundit është në këtë përballje të ashpër, urojmë që kjo poezi e tij,
të na shërbejë si model i këtij njeriu heroik e poeti të pashoq…
jozef radi, 15 mars 2021

Përballë vdekjes

Sonet nga Uran Kostreci

Më ngjan se koha afroi për t’u degdisur,
Po nuk e di as shtegun… ta haj’ djalli,
Askush më pret atje… dhe jam shastisur:
A m’erdhi radha apo dikush ma kalli…?
 
Të zbres në varr kaq shpejt, vetë, i braktisur
Nuk para ma ka qejfi, s’më ha malli!
Thash mos e shtyj… shpërnguljen e bezdisur
E një plak pyeta si i bëhej halli.
 
Ky tha: “Vepro si un’, merr bloz-këllirë
Dhe nxiu krejt, se mortja s’të gjen dot”.
Po mortja e gjet më parë atë fakirë.
 
E tërhoq osh… llangosur mos o Zot!
Kur vdekja pra, të merr dhe surratnxirë
Më mirë ikim faqebardh’ nga kjo bot!
New York, 11 Gusht 2001
.
Botuar te “Dielli” – October-December 2001 page 16
.

 

Related Images:

Artikulli paraprak“Petro Vuçani, shkronjëtor e estetist i përkryer…” – nga Idriz Lamaj në 80-vjetorin e lindjes
Artikulli tjetërSindromi i Stokholmit
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.