Paulin Z. Zefi: “Kisha e Zojës së Papërlyer dhe Kuvendi Françeskan i Troshanit (Zadrimë-Lezhë) drejt shpalljes si Monument Kulture, edhe pse shumë vonë”

0
9
Gur me deshmi nga Kuvendi i Troshanit
Gur me deshmi nga Kuvendi i Troshanit
Gur me deshmi nga Kuvendi i Troshanit
Gur me deshmi nga Kuvendi i Troshanit

Paulin Z. Zefi: “Kisha e Zojës së Papërlyer

dhe Kuvendi Françeskan i Troshanit (Zadrimë-Lezhë)

drejt shpalljes si Monument Kulture, edhe pse shumë vonë”

*Historia e Françeskanëve në fshatin Troshan e ka zanafillën në vitin 1639 kur pjesëtarët e këtij Urdheri të nderuar Kishtar u vendosën pranë masivit gëlqeror i njohur nga vendasit si “Shkrepi i Kishës” ku përveç rindërtimit të Kishës, ata ndërtuan edhe një strehë vorfnore (shtëpi për të varfërit). Në vitin 1857, falë ndërhyrjes nga ana e autoriteteve perandorake Austro-Hungareze pranë Portës së Lartë (Top Kapi) në Stamboll, Etërit Françeskanë siguruan lejen për ndërtimin e Kishës së Zojës së papërlyer dhe ngritjen e Kuvendit Franceskan pikërisht në vendin ku ndodhet sot.
Gjithashtu po me ndihmën e Perandorisë Austro-Hungareze, e cila ishte mbrojtësja e Komunitetit Katolik Shqiptar që i kishte mbijetuar dhunës shtazore të Perandorisë Osmane për 5 shekuj me rradhë, në vitin 1880, u siguroi Etërve Françeskanë lejen për hapjen e Kolegjit/Shkollës së Troshanit, një vatër e dijes, kulturës, përparimit dhe Atdhedashurisë së pakufishme, një institucion arsimor që kishte përmasat e një Universiteti të mirëfilltë ku dyert e të cilit u hapën me dt.14 prill 1882 nga Misionarët e shquar: At. Mariano Pizzochini dhe At. Gian’Pierro Ferrari.
.
Paulin Z. Zefi - Kuvendi i Troshanit
Paulin Z. Zefi – Kuvendi i Troshanit
Në këtë Kolegj, studiuoi i madhi At Gjergj Fishta, i cili më pas u kthye këtu si Mësues, u shugurua si Meshtar dhe këtu shërbeu për një kohë të gjatë, etj. Këtu e nisi rrugëtimin e tij të gjatë në shërbim të Kombit Shqiptar edhe Patrioti i shquar At Shtjefën Gjeçovi, ku pikërisht në fshatin Troshan hodhi bazat e Arkeologjisë Shqiptare, etj.etj.
Kolegji i Troshanit ka funksionuar rregullisht deri në vitin 1921, por më pas ka vazhduar të kryejë vetëm funksionin e Kuvendit për edukimin e rishtarëve deri në vitin 1945, kur është mbyllur përfundimisht. Kisha dhe Kuvendi Françeskan i Troshanit por jo Kolegji, i kanë shpëtuar histerisë komuniste të Revolucionit kulturor ateist të vitit 1967, vetëm falë këmbënguljes titanike të Kryetarit të atëhershëm të Kooperativës, burri fisnik, i ndjeri Shkurt Mark Pali, i cili propozoi që të mos shkatërrohej por të kalonte në përdorim te shtetit si magazinë për ruajtjen e drithit… Për këto dhe shumë detaje te tjera, na ndiqni në kronikat që do të transmetohen nga TV Kombëtare dhe lokale, sot dhe ditet ne vazhdim…
.
Pamje e Kuvendit te Troshanit
Pamje e Kuvendit të Troshanit
*Ps: (Kjo është Kisha ime dhe e të Parëve të mi, këtu unë jam pagëzuar dhe krezmuar, kam marrë pjesë në Meshën e parë dhe ku kam shërbyer si Ministrant dhe kryetar i grupit të të rinjve Katekistë të fshatit Fishtë…)”
https://albemigrant2011.wordpress.com/2017/05/05/paulin-z-zefi.
 
 

 

Related Images:

Artikulli paraprak“Bari i Ndangûhes” Kallzim i nji plaku aprripas në vitet ’30 – Me nji reflektim nga Ilir Seci
Artikulli tjetërApel nga SHBA i Sami Repishtit: Jo zgjedhje pa opozitën, jo bojkot primitiv i Parlamentit, si zgjidhet ngërçi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.