back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

SHOWING RESULTS FOR:

Shënime mbi Poetin pa varr – Trifon Xhagjika…

Shënime mbi Poetin pa varr Trifon Xhagjika... Trifon Xhagjika - Poeti i Kurajos së Epërme! nga Jozef Radi “Po të më jepni një top, do...

Njëqind vjet të “Hyllit të Dritës Agron Gjekmarkaj

Njëqind vjet të “Hyllit të Dritës Agron Gjekmarkaj “Ubi Spiritus Domini, ibi libertas - Ku asht shpirti i Zotit, aty asht liria” Revista “Hylli i Dritës”...

Sali Berisha: Intelektuali përballë detyrave të kohës (1990)

Shfaqja e parë publike e Sali Berishës... nga Jozef Radi Në 20 maj të 1990, ndodhi shfaqja e parë publike e Sali Berishës, e shoqëruar...

Dy shpêlla të thêlla… Fritz Radovani

Dy  shpêlla  të  thêlla... Fritz Radovani Ndër dy shpella të thella, nën dy harqe të daltuem në shkambijtë e ashpër të maleve tona, të naltuem...

Martiri Xhelal Koprencka nga Luan Myftiu (AAFH)

Martiri Xhelal Koprencka nga Luan Myftiu (AAFH) Xhelal Koprencka ka hyrë tashmë në altarin e martirëve të lirisë. Ai ka mbetur përjetësisht simbol i guximit...

Mesazhi i përjetshëm i një poezie (Nese… Rudyard Kipling) nga Dine Dine

Mesazhi i përjetshëm i një poezie nga Dine Dine I lindur në Bombei të Indisë më 1865, fituesi i çmimit Nobel, Rydyard Kipling e pa...

Pasuria më e madhe… Lumturi njerzore Jose’ Mujica

Pasuria më e madhe... quhet Lumturi njerzore Jose' “Pepe” Mujica I vlersuar si "Diskutimi më i mirë në botë" (Presidenti i Uruguajit Jose' Mujica, i konsideruar...

Një sfidant i ri komunikimi: “facebook”-u Klodi Stralla (D.M)

Një sfidant i ri komunikimi - “Facebook”-u nga Klodi Stralla (D. M) Esse rreth një risie teknologjike. Njeriu është qenie që komunikon me të ngjashmit e...

Gonxhe Bojaxhi e shqiptarëve – Nanë Tereza e njerzimit

Gonxhe Bojaxhi e shqiptarëve - Nanë Terezë e mbarë njerzimit... nga Dr. Lazër  Radi (1992) Rozafa, Teuta, Argjiroja, Motra e Gjergj Elez Alisë, Tringa, Nora,...

Retrospektivat e një ditari të rëndësishëm poetik Gjekë Marinaj

Retrospektivat e një ditari të rëndësishëm poetik Gjekë Marinaj Mbi antologjine poetike "Anatomia e Brymës" e Shefqet Dibranit Shefqet Dibrani dhe "Anatomia e Brymës" janë në...

Presupozimi dogmatik si strukturë paralizuese e mendimit… Ndue Gjika

Presupozimi dogmatik si strukturë paralizuese e mendimit shoqëror Ndue Gjika (standard) Reflektim mbi librin e Bedri Blloshmit “Revolta e Qafë-Barit dhe terrori komunist 1943-1990” Bedri Blloshmi...

Shqipëria e 23 burgjeve e 48 kampeve të përqendrimit

Shqipëria e vogël e 23 burgjeve dhe 48 kampeve të përqendrimit (sh) Në kabinetet e Muzeut Historik Kombëtar u promovua albumi “Terrori komunist në Shqipëri”....

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.