back to top
33.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024

Padër Meshkalla para gjyqit komunist nga Viki Frani

Gazeta

Pjetër Meshkalla s.j. (1901-1988)
Pjetër Meshkalla s.j. (1901-1988)

Padër Meshkalla para gjyqit komunist

nga Viki Frani

Gjykatësi mbas procesit të At Pjetër Meshkallës, e pvet për herë të fundit:
“I pandehuri Pjetër Meshkalla, a keni gja për me shtue?”
At Meshkalla iu përgjigj:
“Ne jemi dy vija paralele që nuk takohen kurrë, e jueja do ta ketë nji fund shumë shpejt, kurse kjo e jemja asht e pafund…”
Në sallë ra heshtja!
Mbas nji pauze nji prej oficerave e pshtyu priftin, dhe piklat e pshtymës i ranë në ballë…
At Meshkalla me qetësinë ma të madhe, me mangën e xhaketës së vjetër e fshiu ballin e tij, dhe ju drejtue oficerit!
“Mue, kurgja s’më bani pshtyma jote, porse ti diftove edukatën tande!”
.
Marrë nga muiri i fb i Viki Frani, 21 nantor 2019
.

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.