back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024

Operativi dhe bariu – nga Gazmend R. Kolgjini

Gazeta

Bari me dele....
Bari me dele…

Operativi dhe bariu

nga Gazmend R. Kolgjini

Nga viti 1985-’86, vjen një operativ për zonën e fshatrave Ujimisht, Lusën, Vilë dhe Bushtricë.
Ndërkohë që operativi po kthehej nga Bushtrica për në fshatin Lusën takon një bari dhishë, që njihej si njeri me formim të mangët, por që i thoshte gjërat, siç i dinte ai.
Biseda me operativin e zonës.
Operativi: “Nga je”?
Përgjigja: “Nga Lusna, se po të isha nga një fshat tjetër s’kisha pse rrija këtu, se partia nuk të lë të kullosësh në vend tjetër, veç vendit tënd”.
Operativi: Çfarë punë bën”?
Bariu qeshi, sepse i kishte dhitë përpara, dhe i thotë: “Ruaj dhitë e kooperativës”.
Operativi e mendoi si njeri me rrezikshmëri të lartë!
Operativi: “Nga është rruga për Kukës”?
Ai ja kthen: “Ec për shtyllat e dritave se në Kukës të çojnë”!
Operativi nxjerr prangat dhe i thotë: “Do vish me mua te kryesia në qendër, pastaj do vendosim se çfarë do bëjmë”!
Ai i thotë: “S’ka gjë, se vij vetë, edhe pa pranga. Po do të më bërtasë Lala dhe kryetari i këshillit pse i kam lënë dhitë vetëm e kam ardh këtu…!”.
Gjithsesi operativi e mori dhe kur e dërgoi te zyra e këshillit, ata u habitën e i thanë: “Po këtë pse e ke sjellë, lëshoje se ky është me të meta!”
Pasi e zgjidh, bariu i thotë operativit: “Nëse dhitë kanë bërë dëm, do ta paguash ti, se vetë u krujte me mu!”
.
Marrë nga Muri i Fb i nga Gazmend R. Kolgjini, 18 gusht 2020
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.