back to top
23.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024

Një ekspozitë e veçantë në Tiranë Grafite – nga piktori Avni Delvina

Gazeta

Gjimazistë në sallën e Teatrit Kombetar, duke ndjekur "Notre Drame de Tiran" te Avni Delvinës
Gjimazistë në sallën e Teatrit Kombetar, duke ndjekur “Notre Drame de Tiran” te Avni Delvinës

Një ekspozitë e veçantë në Tiranë

Grafite nga piktori Avni Delvina

Nxënësit e klasave të njëmbëdhjeta, nën koordinimin e mësueses së filozofisë Orilda Kalami, patën kënaqësinë të shohin nga afër punime të piktorit Avni Delvina.
Grafiti është një formë e veçantë pikture dhe mjaft interesante. Piktori Delvina me artin dhe antikonformizmin që e karakterizon një artist, ka sjellë me humor dhe ironi mesazhe duke shprehur këndvështrimin e tij në lidhje me ngjarje të ndryshme të realitetit shqiptar. Secili prej nesh ka refleksionet e veta personale pasi i sheh veprat e tij. Ato janë një thirrje për të qenë gjithmonë kritik, për të kërkuar më të mirën për vendin tonë.
.
Gjimazistë në sallën e Teatrit Kombetar, duke ndjekur "Notre Drame de Tiran" te Avni Delvinës
Gjimazistë në sallën e Teatrit Kombetar, duke ndjekur “Notre Drame de Tiran” te Avni Delvinës
Kjo risi në botën e pikturës është ndër më të rrallat. Nxënësit u shoqëruan nga zonja Adriana Kalaja (organizatore) dhe zoti Jozef Radi, i cili iu ka bërë edhe analizën veprave të piktorit.
Zoti Radi u shpjegoi nxënësve të gjitha pikturat dhe gjatë xhiros që ata bënë nën shoqërinë e tij u përfshinë në magjinë që ndërthurja mes realitetit dhe veprave të mëdha sjell.
Momenti më i bukur i vizitës në ekspozitën që u zhvillua në hollin e Teatrit Kombëtar, ishte biseda e piktorit me nxënësit. Ai ishte kureshtar të dëgjonte mendimet e tyre dhe iu përgjigj me shumë dashamirësi pyetjeve. Dëshira e z. Delvina për t’u shprehur të rinjve një pjesë nga bota e tij dhe kureshtia e këtyre të fundit për punët e tij krijoi një sinergji të bukur. Mesazhi që piktori iu dha të rinjve: arti të bën të fluturosh dhe të kapërcesh çdo barrierë.
Si e mbyllëm? Me një foto plot dashuri dhe me thënien: “Piktura nuk është bërë për të zbukuruar apartamentet. Ajo është një mjet sulmues ose mbrojtës kundër së keqes.” Pablo Picasso
Falenderime speciale artistit dhe organizatorëve.
.
Marrë nga Qendra Don Bosko Tiranë

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.