11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Nis restaurimi i Shtëpisë Monument Kulture të At Gjergj Fishtës – nga Paulin Z. Zefi

on

|

views

and

comments

Paulin Z. Zefi dhe busti i Gjergj Fishtes
Paulin Z. Zefi dhe busti i Gjergj Fishtes

Nis restaurimi i Shtëpisë Monument Kulture

të At Gjergj Fishtës

nga Paulin Z. Zefi

“At Gjergj Fishta është Idhulli im…!”
Paulin Z. Zefi
.
Ma në fund ka nisë Ajo për të cilën shpesh kemi ulëritë në qiell…
Sigurisht tejet vonë, po asnjiherë s’asht vonë për diçka të naltë e që na vlen të gjithëve,
pse na bashkon të gjithëve si shqiptarë anë e kand botës…
At Gjergj Fishta, që kriminelët e diktaturës e lanë pa vorr…
në 80 vjetorin e ngjitjes në qiell, Ka me pasë shtëpinë e tij, muzeun e tij,
tempullin e tij që edhe pse tejet modest ka me qenë ma i madh se çdo katedralë!
Ajo shtëpizë, në 80 vjetorin le të shërbejë si një vend peligrinazhi për çdokënd
që e don me shpirt At Gjergjin dhe që e ndjen vedin shqiptar…
jozef radi, 17 qershor 2020
.
At Gjergj Fishta (arkivi Marubi)
At Gjergj Fishta (arkivi Marubi)
Të dashtun miq, stërnipa e stërmbesa të At Gjergj Fishtës e adhurues të tij.
Dua të ndaj me ju një lajm të shumëpritur për mua dhe për të gjithë ju:
-Projekti i restaurimit të Shtëpisë Monument Kulture të Kateg. II, ku At Gjergj Fishta ka jetuar periodikisht është tenderuar dhe punimet do të nisin brenda pak ditësh.
-Ditën e djeshme e kam falenderuar personalisht dhe sot dua ta falenderoj publikisht Mininistren e Kulturës, Znj. Elva Margariti, e cila, në ndryshim nga paraardhësja e vet në këtë detyrë, e ka mbajtur fjalën e dhënë, duke nderuar pikë së pari Figurën emblematike të të Madhit Fishta, veten e saj dhe institucionin që ajo drejton. Po ashtu, dua t’i shpreh mirënjohjen time asaj dhe disa prej drejtuesve më të lartë të Ministrisë së Kulturës, të cilët u kanë sugjeruar drejtuesve të kompanisë fituese, që për çdo detaj në lidhje me zbatimin e këtij projekti të konsultohen me mua personalisht. Respekt për të gjithë ju!
-Së dyti: dua të falenderoj Kryetarin e Bashkisë Lezhë, Z. Pjerin Ndreu, për ndërhyrjen e tij në përshpejtimin e këtij procesi.
-Së treti: falenderoj nga zemra të gjithë miqtë e mi të panumërt (kryesisht nga Kosova), të cilët, gjatë 7 viteve të fundit, janë vetofruar vazhdimisht për të financuar restaurimin e këtij objekti dhe si rezultat i pengesave të krijuara nga ish drejtuesit e lartë të Ministrisë së Kulturës, një pjesë e tyre janë tërhequr!!
Fillimi i Punimeve per Restaurimin e Shtëpisë së At Gjergj Fishtës 17 qershor 2020
Fillimi i Punimeve per Restaurimin e Shtëpisë së At Gjergj Fishtës 17 qershor 2020
Në fund: ju shpreh mirënjohjen time më të thellë të gjitha TV lokale e Kombëtare të Rep. Shqipërisë, TV të Kosovës dhe Malit të Zi, gazetave dhe portaleve të shumta, por sidomos gazetarëve shumë të nderuar të Lezhës dhe miqve të mi, të cilët kanë qenë gjithmonë të gatshëm për të më ndihmuar sa herë kam bërë apel, duke kritikuar institucionet përgjegjëse dhe kërkuar ndihmë.
“Unë, personalisht, kam kryer vetëm detyrën që më takon, sepse At Gjergj Fishta është Idhulli im. Ja ka vlejtur çdo përpjekje dhe fatmirësisht, Zoti nuk ma shkoi mundin dëm!”
Në ditët në vijim do të publikoj variantin final të projektit, që do të zbatohet dhe detaje të tjera.
Na shkoftë mbarë e mirë.
.
Marre nga muri i Fb i Paulin Z. Zefi, 11 dhe 17 qershor 2020

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.