back to top
16.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Nana Shqiptare, Martire e Kombit – Taqja, nana e Logorecve (1890-1953)

on

|

views

and

comments

Nana Shqiptare, Martire e Kombit
Nana Shqiptare, Martire e Kombit
Nana Shqiptare, Martire e Kombit
Taqja, nana e Logorecve (1890-1953)
nga Pjetër Logoreci

Nana Taqe, ishte bijë e familjes elitare t’Jak Toskës. Prej martesës me Pjetër Logorecin, ajo pat 7 djelm (Antonin, Zefin, Gjergjin, Franon, Rrokun, Gasprin e Filipin) e 2 vajza (Angjen e Vitoren). Falë kulturës qytetare e traditave t’familjes t’saj e t’burrit, fmijët u rritën e u edukuen me qytetari e atdhedashtuni.
Fatkeqësitë i filluen nanës Taqe, mbas ardhjes s’komunistëve n’pushtet.
Filipin 23 vjeçar, t’sëmunë randë, ja arrestuen me akuzen “antikomunist e nacionalist” dhe e dënuen pa gjyq, 7 vjet. Ai vdiq mbas 3 vjetsh, n’spitalin e burgut, me dy krahët e nji kambë t’kputun nga torturat.
Zefi u arratis, mbasi kje n’listë me u pushkatue nga komunistët, po edhe Antonin nuk e pa ma.
Familjen e nxorrën prej shpijet, i konfiskuen pasuninë, i larguen prej pune. Vështirsitë ekonomike e sociale shkatrruen familjen e shndetin e t’gjithëve, e spitali u ba si shpija tyne. Filipin, Rrokun e Vitoren, prej mos ushqyemjes, i preku tuberkulozi. I vetmi ngushllim për nanën e 9 fëmijve ishte kur ulej me ndigjue, nën zà, Radio Londrën/ BBC-në, e shmallej me zanin e t’birit, Antonit.
“Naten e mirë e bashi”, përfundonte djali emisionin n’shqip ndërsa nana, tuj fshi lotët, puthte radion prej mallit. Mbas ktij kalvari t’pashoq me vuejtje, Taqja mbylli sytë n’moshë t’re, mbasi përjetoj dhe vdekjen makabre t’birit, Filipit, t’masakruem n’burgun e Shkodrës.

Marrë nga Muri i FB Pjetër Logoreci, 23 shkurt 2024

Related Images:

Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.