back to top
18.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Miratohet Restaurimi i Banesës së At Gjergj Fishtës

Gazeta

Shtëpia e Lindjes së Fishtës
Shtëpia e Lindjes së Fishtës

Miratohet Restaurimi i Banesës së At Gjergj Fishtës

Më në fund, mbrriti lajmi i shumëpritur nga unë dhe të gjithë atdhetarët shqiptare, por sidomos nga adhuruesit e të Madhit At Gjergj Fishta.
 
Falë ndërhyrjes së Kryetarit të Bashkisë Lezhë, z. Pjerin Ndreu, Këshilli Kombëtar i Restaurimeve në Institutin e Monumenteve të Kulturës, ka miratuar projektin për “Restaurimin e Banesës së At Gjergj Fishtës…”
.
Akti i Restaurimit të banesës së Fishtës
Akti i Restaurimit të banesës së Fishtës
Bëhet fjalë për projektin e konceptuar nga ana ime dhe realizuar nga Arkitekt Projektues, Dodë Zhuba, në fillim të këtij viti dhe në kuadrin e “Projektit 100 Fshatrat”. Më pas projekti është konsultuar dhe adaptuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës, duke dalë në variantin final që është miratuar nga K.K.R. me dt. 18.09.2019 me Vendim Nr. 303.
Së shpejti, do të marrë zgjidhje edhe problematika e pronësisë mbi “Truallin e Kullës ku ka lindur At Gjergj Fishta”, sepse aty do të ndërtohet një objekt shumë dinjitoz.
Respekt dhe mirënjohje pa fund.
.
Akti i Restaurimit të banesës së Fishtës
Akti i Restaurimit të banesës së Fishtës

.

Marrë nga muri i Fb i Paulin Z. Zefi, 23 tetor 2019
.
 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.