back to top
32.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Masakra e Borovës, 6 korrik 1943 – nga Kastriot Dervishi

Gazeta

Borovë - Tetor 2008 (foto j.r)
Borovë – Tetor 2008 (foto j.r)

Masakra e Borovës, 6 korrik 1943

nga Kastriot Dervishi

Ushtria gjermane vrau 115 civilë, lista e viktimave

Divizioni 104 Jeger, ishte tranzit në Shqipëri nëpër rrugën Manastir-Follorinë-Korçë-Ersekë-Leskovik-Janinë. Batalion partizan “Tomori” dhe disa çeta vullnetare në numër të pakët, goditën fillimin e autokolonës gjermane, duke i shkaktuar humbje të vogla atij. Për hakmarrje, komandati gjerman urdhëroi masakrimin dhe ushtrimin e gjenocidit mbi një fshat të tërë si Borova e Kolonjës. Sipas dokumentit të përpiluar më 21.7.1943 nga Nënprefektura e Kolonjës, lista e saktë e masakrës së datës 6 korrik 1943 përbëhet nga 115 persona. Masakra e Borovës nuk lidhet me pushtimin gjerman të shtatorit 1943. Ushtria naziste, erdhi në Shqipëri pas kapitullimit të Italisë fashiste. Më 9 shtator 1943, Divizioni 297, erdhi në rrugën Mitrovica-Prishtinë-Kukës-Shkodër; Divizioni 100, në rrugën Ohër-Strugë-Elbasan-Tiranë-Durrës; Divizioni i 1-rë në rrugën Follorinë-Korçë; Regjimenti 92, në rrugën Pogonion-Gjirokastër-Tepelenë-Vlorë. Synimi i ardhjes ishte parandalimi i një zbarkimi aleat në bregdetin shqiptar dhe çarmatosja e ushtrisë italiane.
Lista e të vrarëve në Borovë nga ushtria Gjermane
Lista e të vrarëve në Borovë nga ushtria Gjermane

.

07 korrik 2019

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.