Kronika e e rrëzimit të një Diktatori të Bronxtë… nga Leka Ndoja

0
10
Statuja e zeze e Diktatorit pak çaste para rrezimit
Statuja e zeze e Diktatorit pak çaste para rrezimit
Statuja e zeze e Diktatorit pak çaste para rrezimit
Statuja e zeze e Diktatorit pak çaste para rrezimit

Kronika e e rrëzimit të një Diktatori të Bronxtë…

nga Leka Ndoja

Kishin kalue 30 minuta nga rrëzimi i shtatores së bronxtë të Hoxhës. U dhashë lajmin studentëve të cilëve ua kishin ndërpre linjën e telefonit. Ata nuk besonin, mbas Suzukut tim erdhën dy djem me motorr Honda 250 c. Duke u hedhur mbi shalë pupthi. Tirana pa komunistë ishte si andërr. Ishim nji grup delirantësh: Frederik Ndoci me Ritën, të motrën dhe unë prisnim çdo ndodhte, ndërsa turma nga Sheshi “Skënderbe” u lëshua për në qytetin Studenti.
Turma po vinte me trofe. Koka e bronxtë u tërhoq zvarrë deri tek Pallati i Rinisë ku vijonte greva e studentëve. E lidhën me litarë për ta ngritur në sallën e grevës. Por koka ishte ma e madhe se dritarja. Dikush tha ta varrosnin para sheshit të studentëve. Pastaj erdhi nji djalë me qysqi dhe me nji pykë i hapi nji vrimë në sy.
Dikush e rrahu me tub sobe derisa tubi u ba si karton. Nji i ri i tha turmës “Hapni rrugën, se kësaj nane i ka vra burrin Enveri – të marrë hak!”
Djali ia kaloi tubin në dorë nanës që nisi ta godiste në hundën e rrjepun e synin e çamë.
-He m’u bëfsh kurban – o kriminel! – e rënkonte nën futën e zezë.

çasti i Rrezimit te Diktatorit
çasti i Rrezimit te Diktatorit

Gazetari Arjan Milonashi erdhi me Nager në sup – magnetofonin 20 kg të radios krahëqafë. Dukej i pacënueshëm nga ngjarja.
Më pas u dëgjue zhurma e nji veturë. Te pallati i rinisë u shfaq Fiati 123 i blertë i PD. Zbriti i pari Sali Berisha me dy gishta lart i gëzuem. Mbas tij Gramoz Pashko i bamë në fytyrë si jeshil me fjalët:
-Avash, avash me qetësi. Dhe u ngjitën lart te salla. Studentët që fillimisht ishin në panik mbasi kishin frikë se turma i kishte lanë vetëm nisën të festonin.
Në rrugën kryesore diagaçët u ngjitën në varrezën e dëshmorëve për ta mbrojtur. Oficeri qeshte mbi kapak dhe na përshëndeti.
Tani u banë të gjithë antikomunistë!!

Titulli i origjinal “Kronika e 31 viteve ma parë…”

Marrë nga muri e FB e Vrethee Lnika, 20 shkurt 2022

Related Images:

Artikulli paraprakMbi historikun e Radio Shkodrës… nga Teona Bushati
Artikulli tjetërNjë përvjetor i paralajmëruar – nga Rudolf Marku
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.