Kristina Markagjoni – Një jetë rrugëve të mundimit

0
14
Kristina Markagjoni
Kristina Markagjoni
Kristina Markagjoni
Kristina Markagjoni

Kristina Markagjoni

Një jetë rrugëve të mundimit

Kristina Markagjonit ka lindur në Orosh, Mirditë në vitin 1933. Ajo është vajza e madhe e Kapidan Mark Gjon Marku, dhe mbesa e madhe e Kapidan Gjon Markagjonit. Kristina ishte 12 vjeç kur komunistët morën Shqipërinë në nëntor 1944, ku ajo dhe pjesa tjetër e familjes, arritën të gjejnë strehim te një mik i familjes, i cili fshehu për 3 muaj.
Në mars të 1945, një amnisti e njoftuar nga qeveria, duke thënë se kushdo që ishte fshehur mund të kthehesh në shtëpitë e tyre, pa u arrestuar.
Sapo familja e saj la strehën e tyre, ata janë marrë menjëherë nën arrest, dhe u sollën në shtëpinë e Guljelm Lukës, e cili ishte përballë shtëpisë së tyre në qytetin e Shkodrës. Ata mbetën në arrest shtëpie për 3 muaj në vazhdim. Në korrik, sëbashku me anëtarët e tjerë të familjes, dhe disa prej krerëve të zonës, u çuan me kamione për të vujatur në shumë kampe internimi, nëpër të cilët ata do të jetonin për 45 vite me radhë.
Kristina Markagjoni do të rritej kampeve të interrnimit nën kujdesin e hallës e saj Bardhës, mbasi nëna e saj Marta, u paralizua menjëherë mbas arrestimit. Kristina, motra e saj më e vogël Celestina, dhe vëlla i ri Gjoni, do të rriteshin dhe do të punonin nëpër kampet e Beratit, Tiranë, Tepelenës e Lushnjes.
.
Kristina, Celestina dhe Gjon Markagjoni, në jetën e kampeve
Kristina, Celestina dhe Gjon Markagjoni, në jetën e kampeve
Në vitin 1973, Kristina do të martohej me Gjovalin Vatën dhe do të kishte mundësi për t’u kthyer përsëri në Shkodër. Edhe pse ajo s’ishte më në kampet e interrnimit, jeta e saj do të ishte shumë e vështirë. Ajo do të punonte në fabrikë të çimentos, rreth 7 km nga shtëpia. Duhej të ecte çdo ditë në shi apo borë, në të ftohtë e në të nxehtë. Jeta e saj u bë pak e shndritshme vetëm me lindjen e djalit të saj. Në vitin 1985, ajo humbi burrin e saj. Vetëm disa vite mbas rënies së komunizmit, në vitin 1991, ajo më së fundi mundi të kthehet në pronën e familjes, që u ishte grabitur gati 50 vitesh të shkuara.
.
Marrë nga Rrëfimtari vizual

 

Related Images:

Artikulli paraprakPër lirimin e të burgosurit politik Rexhë Meta, u angazhua edhe diplomacia amerikane – nga Pertefe Leka
Artikulli tjetërPërceptimi i moralit të diktaturës komuniste përmes çfaqjes në TV të filmave shqiptarë të prodhuem para vitit 1990 – nga Filip Guraziu
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.