Klajd Kapinova me një libër të parë për Presidentin Trump në gjuhën shqipe në Amazon, Barnes & Noble etj. _ nga Tomë Mrijaj

Klajd Kapinova - Presidenti Tump dhe Këneta Globaliste

Klajd Kapinova – Presidenti Tump dhe Këneta Globaliste

Klajd Kapinova me një libër të parë për Presidentin Trump 

në gjuhën shqipe në Amazon, Barnes & Noble etj. 

nga Tomë Mrijaj

Është një rast i vetëm në historinë e letrave shqipe, që një shqiptaro-amerikanë shkruan dhe boton në Amazon, Barnes & Noble etj., një libër voluminoz historiko-politik në gjuhën shqipe, për një president të SHBA-së. Vepra e re: “Presidenti Trump dhe këneta globaliste” (New York, 2021), hapet me një parathënie në dy gjuhë shqip-anglisht shkruar nga unë. 
Lexuesit me anën e librit mund të mësoj shumë gjëra interesante mbi kulturën, historinë dhe politikën bashkëkohore amerikane. 

Klajd Kapinova dhe libri i tij i fundit

Klajd Kapinova dhe libri i tij i fundit

Vepra e re që lexuesi ka në dorë, mund të quhet një ditar historiko-politik, i pasur në brendsi me përshkrime të ngjarjeve dhe data, të cilat gjerësisht përfshijnë periudhën e suksesshme historike 4-vjeçare 2016-2020, të Presidentit të 45-të të SHBA-së republikanit patriot Donald J. Trump, i cili, me fakte dhe prova (për të mirën e popullit amerikan), radhitet si kyetari i shtetit më i suksesshëm, në të gjithë historinë e presidentëve të Amerikës.
Përmbatja e librit në fjalë, është e pasur me tema dhe shoqërohet edhe me shumë shënime dhe fusnota në shqip dhe anglisht.
Autori Kapinova ndalet me përshkrimin e antisemitizmit tradicional të qeverive komuniste dhe “demokratike” të Shqipërisë gjatë disa dekadave nga viti 1949-2020. Autori shkruan se skandalet e demokratëve të SHBA-së i fshihen me qëllim publikut amerikan nga media globaliste Fake News dhe Big Tech, të cilët bëjnë me elozhe heronj kriminelët dhe mallkojnë pa mbarim patriotët dhe përkushtuesit e popullit amerikan. Një shembull që bëri bujë këtu ishte George Floyd, të cilin në trojet shqiptare nuk e njohin me saktësi se a është hero apo kriminel? 
Në libër, del se liberalët dhe marksistët amerikanë bëjnë thirrje të votohet për Joe Biden. 
Republikani patriot Donald J. Trump, gjatë katër vjetëve të udhëheqjes së tij me zgjuarësi, talent, maturi dhe sukses, u përballë që në ditën e parë kur hyri si President në Shtëpinë e Bardhë me forcat anti-amerikane socialkomuniste dhe marksiste, të cilët veprojnë çdo ditë në Capitol Hill në Washington D.C., etj., në Kongres dhe Senatin Amerikan, të fshehur nën emrin e partisë “demokratike”, mediat Fake News, Antifa, BLM etj.
Në saj të politikës largpamëse të Presidentit Trump, SHBA arritën një zhvillim ekonomik shumë të lartë si asnjë vend tjetër i botës, duke mbuluar edhe prapambetjen që la si trashëgim admistrata socialiste e presidencës Obama-Biden 1 dhe 2. 
Këto aspekte pozitive shumë të rëndësishme të sukseseve të Presidentit Trump, ka zbardhur me kujdes përmes faqeve të librit të ri autori i komunitetit shqiptaro amerikanë. 
Autori e ka hartuar librin e tij voluminoz me 586 faqe dhe foto të bazuar në burime amerikane me fusnota dhe fakte të sakta historike dhe dëshmive të ndryshme deri në ditët tona. 
“Demokratët’ në SHBA të mbështetur nga Big Tech dhe media marramendse e majtë globaliste Fake News, kanë vendosur juntë moderne në Amerikë censurën, mohojnë lirinë e fjalës dhe shprehjes, nuk duan të luftojnë korrupsionin, por e mbulojnë atë, edhe pse e dijnë se shumë demokratë këtu janë të korruptuar nga media, që është bërë palë me manipulimin dhe mohimin e lirive dhe të drejtave të njeriut, që janë të sanksionuar në amendamentetet e Kushtetutës Amerikane.
Gjatë vitëve 2019-2020, asnjë lider demokratë, senatorë, kongresmenë, governatorë, dhe kryetar bashkie apo funksionarë të tjerë zyrtarë të Partisë Demokratike Amerikane, nuk kanë kritikuar protestat e dhunshme anarkiste, djegiet e flamurit amerikan, djegiet e bisneseve të gjithë njerëzve me ngjyrë, të bardhë, spanjolë etj., rrëzimin e monumenteve të historisë amerikane, ku janë vrarë dhe plagosur me qindra policë në të gjithë vendin nga protestuesit e dhunshëm radikalë marksistë.
Zgjedhjet në Amerikë, janë një këndvështrim plot fakte amerikane i autorit Kapinova. Kështu në mesnatën e mbrëmjes së 3 nëntorit 2020, Presidenti Trump ishte përpara me më shumë se 110.000 vota në Wisconsin dhe më shumë se 290.000 vota në Michigan, në shtetin Xhorxhia, epërsia e tij ishte një dajak i mirë për socialistin Biden me 356.945 vota; dhe sërisht Trump udhëhoqi në Pensilvani me më shumë se gjysmë milioni vota (saktësisht 600.000 vota). 
Në SHBA investigimi i hollësishëm dhe botimi i një raporti të detajuar me fakte dhe prova i quajtur Raporti Navarro, vlerësoi drejtësinë dhe integritetin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, në gjashtë shtetet kryesore të betejës presidenciale, ku kandidati globalist “demokrat” Joe Biden kishte një “epërsi” fallco nga ku manipulimi dhe rezultatet u kontestuan vazhdimisht ashpër, falë fakteve dhe provave të reja, që dolën vazhdimisht në dritë, ku publiku amerikanë u shokua me vjedhjen e turpshme dhe shkatërrimin e zgjedhjeve presidenciale. 

Donald Trump - pikture nga Avni Delvina

Donald Trump – pikture nga Avni Delvina

Kështu gjashtë shtete kryesore konservatore të republikanëve, ku Presidenti Trump doli fitues me diferencë të madhe votash, në zgjedhjet e vitit 2016, si: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania dhe Wisconsin, sot janë manipuluar totalisht, duke përbërë një krim të lartë kushtetues, që nuk po hetohet nga FBI, Departamenti i Drejtësisë (DOJ) qendrore dhe lokale etj. 
Vjedhja e votave dhe manipulimi i tyre, në zgjedhjet presidenciale, për senatorë dhe kongresmenë amerikanë, ishte turpi historik i radhës të orkestruar mjeshtërisht nga partia demokratike, propaganda e madhe mediatike globaliste e majtë Fake News dhe Big Tech, të cilët emëruan si fitues në zgjedhjet e 3 nëntorit të vitit 2020, kukullën e tyre të preferuar sleepy Joe Biden, duke i dhënë atij në tavolinë 80 milion vota, në një kohë që ai si pensionist nuk gëzonte mbështetjen popullore, sikurse Presidenti Trump, që arriti të marrë 75 milion vota reale.  
Studiuesi dhe analisti Kapinova përshkruan ato ditë kur u zbuluan skandale filmike në mes të natës deri në orët e para të mëngjezit, në shtetin e Xheorxhisë, ku komisionerët demokratë u kapën me filmime origjinale, duke manipuluar kutitë dhe fletë e votimeve, pranë makinave të numërimit (Dominium), gjatë kohës kur komisionerët e tjerë ishin përzënë në shtëpi nga kryekomisionerja e zgjedhjeve, që ishte një aktiviste e flaktë e partisë demokrate. 
Fatmirësisht këtë shkatërrim zgjedhor dhe vjedhje skandaloze të votave kundër Presidentit Trump, populli i zemëruar amerikan e pa direkt nga videot origjinale prej 8 orësh, që u bënë shumë shpejt publike në shumë website, loget personale, gjatë dëgjimit të dëshmive fizike dhe okularë të qytetarëve, vëzhguesve, votuesve para Kongresit dhe Senatit të shtetit të Xheorxhisë nga transmetimi i plotë nga kanalet e pavarura televizive amerikane dhe botërore. 
Rrjetet sociale, si: Facebook, Twitter, Google, Youtube nuk lejuan të publikohen skandalet e shekullit, duke bërë çensurë të hapur, në kundërshtim me ligjet e Kushtetutes amerikane, për lirinë e fjalës dhe shprehjes. Ata fshehën me paramendim dhe qëllim kriminal të vërtetën dhe u bënë kështu pjesë e lojës së madhe manipulative të korrupsionit kriminal, që ata organizuan hapur kundër popullit amerikan. 
Kurajon e qytetarëve të ndershëm amerikanë, të etur për drejtësi sipas ligjit, për të thënë të vërtetën u mohua me turp nga Prokurori i Përgjishëm i SHBA-së, Gjykata e Lartë Kushtetuese e SHBA-së dhe gjykatat e larta dhe të niveleve të ulëta të shteteve, ku u bë manipulimin dhe vjedhja skandaloze e votave. 
Kur ky shkatërrim elektoral ndodh në mes të ditës në SHBA, që është shteti më demokratik në botë, çfarë dhe si mund të kërkohet drejtësi për manipulime dhe vjedhjet e votave popullore në shtetet e diktaturave të egra komuniste, ish socialkomuniste si dhe vendet e pazhvilluara të botës së tretë kudo në botë!?
Këto seanca publike dhe të hapura me dëshmi, prova dhe fakte, u ndoqen Direkt (Live) në internet, në shumë kanale televizive, ku njerëzit tregonin masakrën e madhe të shekullit të vjedhjeve dhe manipulimit të zgjedhjeve presidenciale, për Kongres dhe Senatin e SHBA-së. 
Ajo që është më absurdja mbetet fakti se Gjykata e Lartë Kushtetuese e SHBA-së, argumentoi plot frikë dhe e gjunjëzuar para të keqes, se nuk do të merrte në shqyrtim asnjë ankim nga frika e protestuesve të BLM dhe Antifës, të cilët deri asokohe kishin djegur dhe plaçkitur shumë qytete dhe shtete, të drejtuar fatkeqsisht nga governatorët dhe kryetarët e bashkive antarë dhe simpatizantë të partisë demokratike amerikane.
Është e turpshme dhe anti-Kushtetuese, të mendohet se këto gjëra skandaloze dhe të denueshme moralisht dhe ligjërisht ndodhin në shtetin më demokratik në botë, e cila mundohet të përhap vlerat e demokracisë së saj model, në shtetet e tjera, ku sundojnë diktaturat, qeveritë totalitare dhe vrastare komuniste dhe në vendet e tjera të prapambetura të botës së tretë. 
Nga qindra vota të verifikuara sot, u zbuluan se votuesit që kanë hedhur fletët e mbushura të votimit nuk ishin rezidentë në Arizona, duke votuar më pas edhe në shtetin ku ata janë resident. 
Nga verifikimi i listave zyrtare të votuesve, del se ka shumë dublikante, pra njerëz të regjistruar 2-3 herë, për të rritur artificialisht numrin e votuesve, e cila u reflektua nga rinumërimi i përgjithshëm i votave në shtetin e Arizonës. 
Makinat e numërimit në të gjithë SHBA-në, kanë qenë të lidhura me internetin, në kundërshtim me ligjin. Miliona vota konservatore, të pavarura dhe shumë demokratëve në favor të Presidentit Trump, janë konvertuar nga makinat e numërimit në favor të Joe Biden. 
Një aspekt i rëndsishëm i librit të ri në fjalë, është tema e ebrejve në trojet etnike shqiptare, ecuria e tyre deri në ditët tona. 
Si pasojë e marrëdhënieve shumë të mira Kosova dhe Izraeli vendosën marrëdhëniet diplomatike. Meritë për këtë ngjarje historike, një meritë të madhe ka Presidenti i 45-të i SHBA-së republikani Donald J. Trump.
Pjesë e mirëkuptimit ishte edhe dakortësia e Izraelit, për njohjen e Kosovës dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike, e cila e bën Izraelin shtetin e 117 që e njeh Republikën e Kosovës.
Studiuesi dhe publicisti Klajd Kapinova, në analizën e tij në këtë libër, shkruan: “Votimi në OKB dhe qëndrimi i Shqipërisë neo-komuniste pro Rezolutës absurde, që kundërshton SHBA-në, është turpi i radhës së administratës anti-amerikane të Edvin Kristaq Ramës, ashtu sikurse ka bërë dikur babai i tij shpirtëror diktatori anti-amerikanë dhe anti-izraelitë Enver Hoxha.
Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, atë ditë votoi me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenime, për një Rezolutë (pa forcë ekzekutive), që kundërshton njohjen e SHBA-së për Jeruzalemin e lashtë si kryeqytet i shtetit të Izraelit. Mes vendeve muslimane, që votuan kundër SHBA-së dhe pro Rezolutës së OKB-së, është edhe shteti i “besës”, Shqipëria, që rrah gjoksin tashmë me gropa 24/7 ditë në javë apo 365 ditë të vitit, se është “mik” i SHBA-së. 
Ky nuk është thjesht një qëndrim qeveritar i gabuar, por një dëmtim shumë i rëndë, me vetëdashje të interesave shqiptare strategjike. Nuk është hera e parë, që qeveritarët socialkomunistë shqiptarë janë radhitur me vetëdije në anën më negative të historisë.
Shumë pak shqiptaro amerikanë e mbështeten kandidatin republikan Donald J. Trump, sepse nga vendet ku kishin origjinën ish emigrantët nga Shqipëria dhe Kosova, historikisht nuk kanë pasur asnjëherë sistemin kapitalist dhe lëvizjen politike me traditë të mirëfilltë të djathtë patriotike përparimtare. 
Në libër trajtohen gjerësisht dhe me fakte tema delikate të kohës mbi George Floyd se a është ai hero apo kriminel ose diçka tjetër, lëvizjet anarkiste maksiste BLM, Antifa etj., sikurse këtu lexojmë me kënaqsi biografinë e pasur të analistes konservative, vajzën e zgjuar dhe inteligjente plot kurajo afrikano-amerikanen Candace Owens.
Me interes është edhe përshkrimi realist i basketbollistit të famshëm me ngjyrë afrikano amerikanë LeBron James, i cili, për habi të të gjithëve jeton në zonën e njerëzve të privilegjuar të bardhë, në një shtëpi me kosto astronomike mbi 100 milion dollarësh dhe ai flet e shkruan me hipokrizi kundër policit të bardhë, që si hero i shpëtoi jetën një adoleshente me ngjyrë afrikano-amerikane, e cila u kërcënua për vdekje (me thikë) po nga një vajzë me ngjyrë afrikano-amerikane.  
Këto tema interesante dhe të tjera, janë bërë objekt i këndvështrimeve edhe në këtë libër enciklopedik, të veçantë në llojin e vet në botën shqiptare.
Autori shqiptaro-amerikan Klajd Kapinova, me përvojë si gazetar dhe analist bashkëkohor, ka shkruar dhe botuar disa libra dhe mijëra shkrime me tematika të ndryshme në shumë gazeta, revista dhe website brenda dhe jashtë kufijve të vendlindjes dhe këtu në SHBA.
Libri ka 586 faqe dhe është me foto cilësore me ngjyra. Dy kopje të librit, janë me kopertina të trasha dhe luksoze, të cilat autori Klajd Kapinova me nënshkrim (dedikimin) e tij në anglisht ia ka dërguar Presidentit Donald J. Trump në Florida. 
Libri voluminoz është botuar nën kujdesin e Shtëpisë Botuese dhe Shtypshkronjës “VOLAJ” në qytetin antik të Shkodrës. Kopertina shumë kuptimplote, është konceptuar dhe realizuar me profesionalizëm nga Martin Ndoja. Redaktor i librit jam unë Tomë Mrijaj. Këto ditë libri është edhe në faqen e kompanisë më të madhe botërore të shitjeve Amazon 
https://www.shkodraweb.com/presidenti-trump-dhe-keneta-globaliste-nje-ditar-historiko-politik-per-ameriken-bashkekohore-nga-klajd-kapinova/
Po ashtu dje kompania e madhe e botimit të librave në SHBA Barnes & Nobel, ka vendosur në faqen e saj librin e ri të studiuesit dhe publicisit të komunitetit shqiptaro amerikanë Klajd Kapinova.
https://www.barnesandnoble.com/w/presidenti-trump-dhe-k-neta-globaliste-klajd-kapinova/

.

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook