Katër Mendime dhe Katër Poezi nga Leon Lekaj…

2
18
Leon Lekaj
Leon Lekaj
Leon Lekaj
Leon Lekaj

Katër Mendime dhe Katër Poezi nga Leon Lekaj…

Leon Lekaj, e ndjen poezinë në çdo qelizë të qenies së vet, prandej e ka vra kahera britmën e dukjes… Vargjet e tij lexohet lehtë, pse janë të shkrueme me at puplën klasike… problem i vetën i tyne asht mbasleximi… sepse ai të shtyn me mendue thellsisht e me i dhanë hapsinë fantazisë…
Mirseerdhe Leon, e t’kërkoj ndjesë për vonesën…
Jozef Radi

Privimi e vendos dëshirën në piedestal! (l. lekaj)

***

(Në ditën e parë të takimit me tim atë në burgun e Ballshit)

Njimijë çilsa të bindun rënkuen.
derisa u hap edhe porta e fundit.
Në ajrin që vërshoi si i marrë
im atë u mor me buzëqeshjen e harrueme
me flokët e premë shkurt
me xhaketën e vjetër, që mbante krahëve
e me shpinën e krrusun
nga pesha e fajeve
që nuk i pat ba kurrë.
Në ballin e rraskapitun i lexohej
nji shprehje e biblës
për ata që “nuk dinë çka bajnë…”

Ma prunë, pastaj ma morën tim atë.
në sytë e mi u shtrëngue grushti i kockave
dhe lotët që s’i derdhi asnjiherë.

Unë mbeta mbas hekurave primitiv
me ndigjue kangën e njimijë çilsave
kur të burgosej pafajësia.

Leon Lekaj - "Shpirt i Braktisur"
Leon Lekaj – “Shpirt i Braktisur”

***  
Letërsia i ngjet nji zogu,
i cili çdo copë qielli
e ban hapsinë të vetën. (l. lekaj)

***

M’u lute të ecja në gjurmët e tua prej ajri
ku toka, – më the, – asht ma e shenjtë se qiejt
e gjeometria e shpirtit
matet me sende të buta.
e unë renda…
U derdha me duert e lodhuna prej pritjes
drejt frikës sime të pakuptimtë
që më çonte tek ti
deri çastit kur bebja e synit tand
ra në grushtin tim t’hutuem
si nji shpend i plagosun.
Deri në çastin kur unë mbrrita me pa kjartë
se si lkundet drita e mekun
në rrugën drejt vyshkjes.
E at’herë…
në gurin e çastit të mbramë
lashë agoninë e andrrës sime.
Të jepte shpirt
mes lumit të fjalëve të tua
që prej kaq kohësh iu mungonte fryma.

Leon Lekaj - Nje Artist...
Leon Lekaj – Nje Artist…

***
Disa e shesin vedin shtrenjtë…
shumë shtrenjtë,
aq shtrenjtë,
sa s’gjejnë kurrë blerës… (l. lekaj)

***
Sonte, ke ikë, e dashtun.
Tek kandi i fjalve që s’bzajnë
ishin sendet e tua:
Nji valixhe,
nji album i boshatisun
dhe takat e këpucëve, që iu ngulën shpinës time.
Hemoragjia e ikjes
u derdh si labirint kështjelle
mbi venat e fjalve që munguen
e flaka e pishtarëve
nuk mujti me ndriçue
as kupën e lakmive tona
të lanun në mshirën e gjysmës.

Sonte, ke ikë, e dashtun.
Në tavolinë, grimcat e mozaikut tand
dhe sytë e mi të lodhun,
që megjithatë do të dinë me deshifrue
agoninë e gjestit të mëdyshun
dhe çastin e pabindun të gjymtyrëve.
që rend drejt fundit.
At’herë po!
At’herë mbylli sytë,
që të mos mundesh me pa
mortin e fjalëve që nuk lindën kurrë
dhe duert e mia të mbërthyeme fort
në pragje lamtumirash.

Leon Lekaj - Napflio 2013
Leon Lekaj – Napflio 2013

***
Bukuria e nji dite duket sapo lind dielli,
e nji gruaje sapo ajo fillon të flasë. (l. lekaj)

***
“Nostalgji”

Mbramë ra shi i përmalluem, e dashtun
sot toka asht zgjue e ngime në puthje.

Kumti i vetëtimës
u përplas te e djersituna e nji xhami
e unë s’pata kohë me braktisë trishtimin.
Dashunia qe nji truall i zhuritun
në rrugën e gjatë të frymës sonë
dhe fjalët e turbullta që riguan sysh
shuejtën veç epshin e shkurtë
e s’mujtën me të bindë
se ishe e vetmja hanë e blertë
që pikonte natës sime.

Mbramë ra shi i përmalluem, e dashtun.
Shtegtar i muzgjeve të vona
etjen rrënuese të syve të mi
e lashë në vetminë e stolit që rrinim bashkë,
mandej mbusha çastin
me të djeshmen tande.
E me zanin e lagun i pëshpërita patave të egra
për ngjyrën e bukur të ngashërimit,
që prej vitesh kisha burgosë
n’ofshamën time të mbledhun grusht.
Athinë, Shkurt 2013

Related Images:

Artikulli paraprakBernardo Bertolucci (1940) – Vetmia
Artikulli tjetërIvan Turgeniev (1818-1883) – Zot i Vetvedit
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

2 KOMENTET

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.